Karşılaştırmalı olarak objektif cezalandırılabilme şartları ve muhakeme şartları
Comperatively objective conditions of punishability and objective conditions of criminal procedure
  1. Tez No: 423644
  2. Yazar: EFE CAN KARABULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
''Karşılaştırmalı olarak objektif cezalandırılabilme şartları ve muhakeme şartları'' başlığını taşıyan çalışmamızda, ceza hukukunun güncel problemlerinden biri olan objektif cezalandırılabilme şartları ile muhakeme şartları arasında ayrım yapılması noktasındaki zorluğun giderilmesine çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. ''Objektif cezalandırılabilme şartları'' başlığını taşıyan birinci bölümde objektif cezalandırılabilme şartlarının suç teorisi içindeki yeri ve ceza hukukunun diğer kurumları ile etkileşimleri incelenmiştir. ''Muhakeme şartları'' başlığını taşıyan ikinci bölümde muhakeme şartlarının ceza muhakemesi içindeki yeri incelenmiş, muhakeme şartları genel teorisine katkıda bulunmaya çalışılmıştır. ''Objektif cezalandırılabilme şartları ve muhakeme şartlarının karşılaştırılması'' başlıklı üçüncü bölümde objektif cezalandırılabilme şartları ve muhakeme şartları mümkün olan her anlamda karşılaştırılmış ve bu kurumlar arasında ayrım yapabilmek için güvenilir bir yol bulunmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of our thesis named ''Comperatively objective conditions of punishability and conditions of criminal procedure'' is to find a way to differ objective conditions of punishability and conditions of criminal procedure and solve the frequently encountered problems about this subject. This thesis has three chapters. The first chapter, namely objective conditions of punishability is about defining the objective conditions of punishability, determining its place in the crime theory and examining its interactions with another criminal law elements. The second chapter, namely conditions of trial is about defining the conditions of criminal procedure, determining its place in the criminal proceedings, also an attempt to improve the theory of criminal procedure. The third and final chapter, namely the comparison of the objective conditions of punishability and conditions of trial, is a comparison of these conditions in every possible aspect and also an attempt to suggest a reliable method to differ these conditions from each other.