Acele kamulaştırma
Immediate expropriation
- Tez No: 910011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA OKŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda acele kamulaştırma usulü, kamulaştırma usulüne atıfta bulunmak suretiyle düzenlenmiş ve kamulaştırma usulü üzerinden değerlendirilmiştir. Acele kamulaştırma usulünün ayrıntılı olarak açıklanabilmesi için kamulaştırma işleminin hukuki niteliği ve temel ilkeleri, acele kamulaştırmanın unsurları ve usulü, acele kamulaştırmada iptal davasının etkisi ve yargı kararları başlıkları ele alınmıştır. Acele kamulaştırma usulü, kamulaştırma yönteminin türlerinden biri olmasına karşın acelelik kavramından dolayı kamulaştırma usulünden farklılık göstermektedir. Bu farklılıklara rağmen, acele kamulaştırma usulü kamulaştırma usulüne atıfta bulunarak düzenlendiği için uygulamada birçok hak kayıpları ve belirsizlikler yaşanmaktadır. Acele kamulaştırmanın amaç unsurunu oluşturan kamu yararı kavramının somut olarak varlığını gösterdiği kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesinde yaşanan değişimler sebebiyle kamulaştırma ve kamu yararı arasındaki ilişkinin zayıfladığı gözlemlenmektedir. Çalışmamızda bu hususlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The urgent expropriation procedure has been regulated with reference to the expropriation procedure and has been evaluated through the expropriation procedure. In order to explain the urgent expropriation procedure in detail, the legal nature and basic principles of the expropriation process, the elements and procedure of urgent expropriation, the effect of the annulment case in urgent expropriation and judicial decisions are discussed. Although the urgent expropriation procedure is one of the types of expropriation method, it differs from the expropriation procedure due to the concept of urgency. Despite these differences, since the urgent expropriation procedure is regulated with reference to the expropriation procedure, many losses of rights and uncertainties occur in practice. It is observed that the relationship between expropriation and public interest has weakened due to the changes in the provision of public services, where the concept of public interest, which constitutes the purpose of urgent expropriation, clearly exists. These issues are included in our study.