Acele kamulaştırma
Urgent expropriation
- Tez No: 602064
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, acele kamulaştırmanın gerek mevzuat düzenlemeleri gerekse yargısal kararlar ışığında incelenmesi, olağan kamulaştırmadan ayrılan yönlerinin ve acele kamulaştırmaya hangi şartların gerçekleşmesi halinde başvurulabileceğinin irdelenmesi, bu usule başvurulması halinde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların ne şekilde çözümlenebileceğinin ortaya koyulmasıdır. Çalışmamızın birinci bölümünde, acele kamulaştırmanın kendisinden ayrı düşünülemeyeceği kamulaştırma kurumu ve unsurları incelenmiş, kamulaştırmanın kendisine benzer kurumlar olan devletleştirme, istimval ve geçici işgalden farklılıkları ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde ise, acele kamulaştırma kavramının neyi ifade ettiği, yasal dayanağı ve bu müessesenin hangi durumlarda uygulanabileceği irdelenmiştir. Ardından acelelik kararının hukuki niteliği ortaya koyulmuş ve acelelik kararının unsurlar bakımından analizi yapılmış, daha sonrasında, acelelik kararına ilişkin idari yargı içtihatlarıyla oluşan ilke ve esaslara değinilmiş ve son olarak acele kamulaştırmanın benzer kamulaştırma usullerinden farkları ve acele kamulaştırmada idari aşama anlatılmıştır. Nihayet üçüncü bölümde ise, acele kamulaştırma işleminin idari yargı denetimi çerçevesinde yargı kararlarına da sıklıkla yer vermek suretiyle iptal davaları ve tam yargı davaları anlatılmış ve verilen yargı kararlarına karşı başvurulabilecek kanun yollarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between expropriation and similar concepts by defining the concept of expropriation and to examine the judicial dimension by examining expropriation, which is a method which is used in emergency situations. In the first part of our study, the expropriation institution and its elements, where urgent expropriation could not be considered, were examined, and the differences between nationalization, nationalization, immigration and temporary occupation, which are similar institutions, were revealed and an investigation was made on the administrative and judicial stages of expropriation process. Then, in which cases the immovable owner can withdraw his immovable and the conditions under which the administration can abandon expropriation are mentioned. Exceptions, the expropriation types including the expropriation are mentioned and finally the terms and results of the expropriation are evaluated. In the second chapter, the basis of urgent expropriation and the conditions under which it can find application is examined. Afterwards, the administrative steps of hasty expropriation such as rush decision, price determination, seizure of immovable property, and evacuation are discussed. Finally, in the third part of our study, the judicial dimension of urgent expropriation is discussed. In this section, first of all, the case that the administration opened in the judicial jurisdiction for seizure of the immovable property has been examined and then, the administrative jurisdictions of the urgent expropriation process have been evaluated in terms of both the annulment proceedings and full jurisdictions and the legal remedies have been put forward against the decisions made by the administrative courts.