Anadolu Medeniyetleri Müzesinde yer alan tarih öncesi dönemlere ait kadın heykellerinin lise öğrencilerinin Heykel uygulamalarına etkisi
The effect of prehistorical woman sculptures in Anatolian Civilizations Museum to the sculptures made by high school students.
  1. Tez No: 407567
  2. Yazar: UĞUR HALICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; tarih öncesi, Anadolu'da anaerkil kültürün egemeni kadının; sosyal, kültürel, inançsal ve hakim olan rolünü, heykel sanatında da devam ettirmesinin, tarihi süreç içerisinde incelenmesi; geçmiş kültür ve uygarlıkların yaratmış olduğu, Anadolu'da yer alan tarih öncesi kadın heykelleri hakkında, öğrenciye bilgi aktarılarak, bu bağlamda öğrencinin; geçmiş ve gelecek arasında köprü oluşturması ve bu doğrultuda uygulamalar yapabilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this research it was mainly aimed to search the woman – who was the dominant figure of the matriachal culture and the settled life before history – keeping her role also in the art of sculpture within the historical process; and it was also aimed to make students be able to build a bridge between past and the future, and to perform applications by giving information to them about prehistorical woman statues which were created by past cultures and civilisations in Anatolia.