Ortaçağ Avrupasındaki karanlık feodalizmin iktisatla aydınlanışı
The rising of dark European feudalism with economics
- Tez No: 407788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Avrupa sosyal tarihinin en önemli siyasi kavramı olan feodalizmin; Ortaçağ döneminde oluşum nedenleri, dönemin konjonktürel yapısı içerisindeki rolü incelenmektedir. Bu konjonktür içerisinde, toplum belirli sınıflara ayrılmıştır. Toplumun üst katmanını oluşturan asiller ticaret gibi faaliyetlerle uğraşmış, toprak kazanılmasını sağlayan savaşçılar toplumda önemli mevkilere sahip olmuştur. Korunmasız olarak yaşayan halk, çevresi kalelerle çevrili kale-kentlere yerleşerek korunmacı bir sosyal hayata geçiş yapmıştır. Toplumun hizmetkarı olan köleler sefalete ve işkencelere maruz kalmış, toplumun dua edenleri olan ruhban sınıfı ise Kilise faktörü ile ekonomik ve sosyal hayatı yönlendiren unsur haline gelmiştir. Kilise, sorgulanamayan dogmatik inançlar ile toplumu belirli sınırların içine almıştır. Ekonomi artan oranlı bir eğilim ile üretim aşamasına geçmiştir. Üretilen mallar pazarlanmaya başlanarak panayırların ve han kültürlerinin ilk tohumları atılmıştır. Bu araştırmada, tarihçiler ve iktisatçılar tarafından karanlık olarak adledilen çağın iktisadi yöntemler ile aydınlanışı ve bir devrin kapanışı analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feudalism, the most important political concept of European social history in this work; Causes of formation of the medieval period, its role in the cyclical nature of the period being examined. In this conjuncture, society is divided into certain classes. Noble forming the top layer of the society have been involved in activities such as commerce, warriors allowing the acquisition of land has had a significant position in society. Vulnerable people living in the environment moved to the castle-town surrounded by defensive fortress has made the transition to a social life. Exposed to misery and torture slaves, the servants of the community, the community prayer of the clergy who have become elements of the Church of factors driving the economic and social life. Church, community and non-dogmatic beliefs into question has certain limits. The economy is past the production stage with a progressive trend. The first seeds of the fair starting to be marketed and manufactured goods laid in culture. In this research, historians and economic enlightment with economic methods of the era as a dark to be analyzed by economists and the closing of an era.