The impact of approach-avoidance motivations on depression symptoms
Yaklaşma ve kaçınma motivasyonlarının depresyon semptomları üzerindeki etkisi
- Tez No: 407848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DOĞRUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan davranışları iki temel motivasyon süreci olan yaklaşma ve kaçınma motivasyonları tarafından organize edilmektedir. Öz-denetim perspektifine göre, yaklaşma ve kaçınma motivasyonları psikopatoloji ile ilişkilidir. Örneğin depresyon, yaklaşma ve kaçınma motivasyonları ile ilişkisi olduğu düşünülen rahatsızlıklardan biridir. Önceki çalışmalar depresyonun motivasyonel sistemlerdeki bozukluklar ile ilişki olduğunu göstermesine rağmen yapılan çalışmalar depresyon ile motivasyonel sistemler arasındaki ilişki ile ilgili çelişkili bulgular ortaya çıkarmıştır. Depresyonun altında yatan olası motivasyonel etkiler belirsizdir. Bu nedenle, bu çalışma ile özdenetim perspektifi üzerinden yaklaşma ve kaçınma motivasyonlarının depresyon semptomları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma depresyonun bir göstergesi olan eylem kontrol ve öz-denetim arasındaki etkileşimi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinden 208 kişi katılmıştır. Öğrenciler özbildirim yoluyla motivasyonel sistemler, eylem kontrol ve depresyon ile ilgili ölçekleri doldurmuşlardır. Bulgular, yaklaşma motivasyonunun ve eylem kontrolünün depresyon semptomlarını yordadığını göstermiştir. Buna karşılık, kaçınma motivasyonunun depresyon semptomlarını yordamadığı bulunmuştur. Ayrıca, bulgular eylem kontrolünün motivasyonel sistemler ve depresyon semptomları arasındaki ilişki üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bulguların teorik, kültürel ve klinik sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human bahavior can be organized around two main motivations which are approach and avoidance motivations. According to self-regulation perspective, both approach and avoidance motivations are associated with a range of psychopathology. Depression is one of the disorders that thought to be related those motivational concepts. Although past studies have posited that depression is linked to deficit in motivational systems, previous studies indicated contradictory findings on the relationship between depression and motivational processes. Motivations underlying the potential effects of depression are ambiguous. Therefore, the current study aims to increase understanding of approach-avoidance motivation in explaining depression from the self-regulation perspective. Furthermore, this study aims to examine interplay among self-regulation and action control as an indicator of depression symptoms. The study involved a sample of 208 university students from the Bahcesehir University. Participants completed self-report questionnaires on motivational systems, action control and depression. Results suggested that depression was predicted by approach motivation and action control. However, findings indicated that depression symptoms was not predicted by avoidance motivation. Furthermore, findings indicated that the effect of action control was not found on the relationship between motivational systems and depression symptoms. Theoretical, cultural, and clinical implications of the findings were discussed considering previous literature.