The impact of promotion and prevention foci on anxiety disorder symptoms
Yaklaşma ve kaçınma motivasyonlarının kaygı bozukluğu semptomları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 407849
  2. Yazar: NURCİHAN ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma yetişkinlerin öz-denetim becerilerinin ilişkili olduğu sonuçları incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, kaygı semptomlarını öz-denetim perspektifinden incelemeyi ve kaygı bozukluğu semptomlarının gelişimi ve sürdürülmesi üzerinde motivasyonel süreçlerin rolünü incelemeyi hedeflemektedir. Ayrıca, kültürel özelliklerin ele alınan ilişkiler ile ilişkili olabileceğini öne süren teorik ve ampirik önermelerin ışığında kültüre özgü benlik tipleri ile motivasyonel süreçlerin ortak etkisi de incelenmiştir. Bu sebepler ile bu çalışma 208 üniversite öğrencisi örnekleminde kaygı bozukluğu semptomlarının bir göstergesi olan kültür ve özdenetim arasındaki etkileşimi incelemeyi amaçlamaktadır. Kuramsal varsayımlar ve kültürel farklılıklar göz önünde tutularak kaygı bozukluğu semptomlarının yaklaşma (promotion) ve/veya kaçınma (prevention) öz-denetim odağını yordadığı beklenmiştir. Katılımcılar, kaygı bozukluğu semptomları, kültür ve öz-denetim odağı ile ilgili çeşitli ölçekler doldurmuştur. Sonuçlar kişilerarası ilişki yönelimi (interrelational orientation) ve kaçınma motivasyonunun temelde kaygı bozukluğu semptomlarını yordadığını gösterirken, öz-gelişme yöneliminin (self-developmental orientation) sadece durumsal ve sürekli kaygıyı yordadığını göstermiştir. Beklenilenin aksine, kaygı bozukluğu semptomlarının yaklaşma motivasyonunun düşük olması ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Öz-denetim odağı ölçümleri ve bunların kaygı bozukluğu semptomları ile ilişkisi bu alandaki önceki çalışmalar göz önünde bulundurularak değerlendirilmiş ve gelecek araştırmalar için bu ilişkilere ışık tutacak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aims to increase our understanding of self-regulation in adulthood in relation with psychopathology. It aims to investigate the symptoms of anxiety disorders from self-regulation perspective and investigate the role of the motivational systems on development and maintenance of anxiety disorder symptoms. Considering the theoretical and empirical contributions of culture specific effects on the motivational systems, interactions between motivational systems and culture specific self-construals were examined. Therefore, this study examined the interplay among self-regulation, and culture as an indicator of anxiety disorder symptoms in a sample of 208 university students. Considering the theoretical assumptions and cultural differences, it was expected that anxiety disorder symptoms were predicted by prevention and/or promotion self-regulatory focus. Participants completed multiple self-report questionnaires on anxiety disorders, culture, and self regulatory focus. Results suggested that anxiety was predicted by interrelational orientation and promotion focus, whereas self-developmental orientation only predicted by state and trait anxiety. Contrary to expectations, the anxiety symptoms were associated with lower levels of promotion focus. Results were discussed on the basis of the previous work in this area and future directions were suggested to clarify the link between self-regulatory focus and anxiety disorder symptoms.