Destination branding using Diamond Model: The case of Albania
Destinasyon markalaşmasının Porter'in Elmas Modeli'le incelenmesi: Arnavutluk örneği
- Tez No: 407850
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Turizm noktalarının (bölgeler, şehirler vs.) markalanması ülkelerin refahı ile ilgili olan birçok girişimin ve bireyin içinde bulunduğu bir yapıyı temsil etmektedir. Hizmet sektöründeki yoğun rekabet, hizmetlerin kolay taklit edilebilmesi ve hizmet yaşam döngüsünün kısa olması gibi yakın zamandaki gelişmeler araştırmacıların ve bu sektördeki profesyonellerin ilgisinin turizm noktalarının markalanmasına yönelmesine neden olmuştur. Bu çalışmada da, Arnavutluk turizm endüstrisinin rekabet avantajı kazanabilmesi için bir stratejik yaklaşım çatısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Porter'in Elmas Model'inden yola çıkarak niteleyici bir araştırma tasarımı ile çalışma yürütülmüştür. Bu metodoloji, konu çok yönlü ve katmanlı olduğu için derinlemesine bilgi elde edilebilmesi için tercih edilmiştir. Bir destinasyon olarak Arnavutluk'un eko turizm, kırsal bölgeleri ve zengin doğal ve kültürel çevresi ortaya çıkarılarak markalanmasının yerinde olacağına varılmıştır. Hava durumu, fiziksel güzellikleri, esnek vize şartları, doğrudan yabancı yatırım, geliştirilmiş altyapı ve uluslararası fuar ve medya erişimi ile bunların elde edilebileceği önerilmektedir. Çalışma sonucunda, Porter'in modeli turizm sektörü için adapte edilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism destination branding represents an amalgam of a catholic and diverse range of enterprises and individuals, who might have absolute interest in the prosperity of their nation. The recent development in service sector like fierce competition, imitability of services and shorter service lifecycle have turned the attention of researchers' and practitioners' destination branding. This study attempts to diagnose and suggest a framework by which Albanian tourism industry can be re-branded in order to achieve competitive advantage. Porter's diamond model was adopted in the study, and it is qualitative in nature. The methodology was adopted to gain access to in-depth information from individuals in various parastatals. Albania as a destination can be branded through rural and ecotourism due to its rich natural environment as well as cultural heritage. Climate, physical beauty, waiving of visas, foreign direct investment, improved infrastructures as well as international fairs and media coverage. The Porter's model is adapted for the tourism industry.