Muhasebe hata ve hileleri ile muhasebe mesleğinde etik
Ethics in accounting mistake and cheating with accounting profession
  1. Tez No: 407887
  2. Yazar: SEÇKİN AYAN ANUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalıĢmada, muhasebecilik mesleği ve meslek sahiplerinin etiksel boyutları ile muhasebede yapılan hata ve hileler konuları incelenmiĢtir. Bu çalıĢma, muhasebecilerin muhasebe mesleğinde hata, hile ve etik kavramları konusundaki düĢüncelerini ortaya koymak ve bu kavramlara katılım düzeylerinin çeĢitli demografik özelliklere göre farklılaĢıp farklılaĢmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıĢtır. Öncelikle muhasebenin genel yapısı ile muhasebecilik mesleği hakkında teknik bilgiler açıklanmıĢtır. Daha sonra muhasebe mesleğinin ahlaksal boyutu ve bununla ilgili olarak muhasebede yapılan hata ve hileler konuları incelenmiĢtir. ÇalıĢma sonunda bir anket düzenlenmiĢ ve Ġstanbul ilinde muhasebe mesleğinde kendi iĢletmesine sahip yada çeĢitli kuruluĢlarda iĢ gören veya yönetici olarak çalıĢan kiĢilerin eğitim düzeyi, tecrübeleri, muhasebe mesleğinin etiksel boyutu ve muhasebe hata-hileleri ile ilgili çeĢitli görüĢleri alınmıĢtır. Yönetici ve iĢ görenlerin yaĢ, eğitim düzeyleri ve tecrübeleri, muhasebede yapılan hata ve hilelerde ve dolayısıyla mesleğin etiksel boyutunda etkili olduğu görülmüĢtür.
Özet (Çeviri)
In this study, general construction of accounting, the work of accountants and accountants immoral situations and the obstacles and cheatings topics were quested. This work is studied to understand the accountans thoughts about cheating and ethical concepts and determine whether it differs according to various demographic characteristics. Firstly, it was pointed out about accounting‟s comprehension and technical informations. Then, the immoral situations in chamberlain and the topics related with obstacles and cheatings in this accounting were quested. The inquiry was prepared at the end of the study and different kinds of views were taken about the accountants educational level, their experiences in this job, the ethical situation of this career and accounting obstacles and cheatings. It was seen that age, education and experience level of the managers and employees are effective in the ethical dimensions of the profession, and accounting errors and fraud.