Böbrek transplantasyonlu hastalarda mevsimsel influenza aşılamasına karşı panel reaktif antikor yanıtları
Panel reactive antibody responses to seasonal influenza vaccination in renal transplant patients
- Tez No: 408195
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ SEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç- Mevsimsel influenza aşılamasının solid organ transplantlı hastalarda her yıl uygulanması önerilmektedir. Ancak, aşılamanın hücresel ve humoral alloimmuniteyi uyarabileceği ve graft hasarına yol açabileceği endişesi artmıştır. Biz bu çalışmamızda renal transplantlı ve graft fonksiyonu stabil hastalarda influenza aşılama sonrasında humoral alloimmunite cevabını araştırmayı amaçladık. Yöntem- Kasım 2013 ile Ocak 2014 tarihleri arasında toplam 41 gönüllü hastaya mevsimsel influenza aşısı (VAXIGRIP®- Sanofi Pasteur SA) uygulandı. Bu hastalardan aşı öncesi, aşılamadan 30. ve 180. gün sonra olmak üzere serumlar alındı, Luminex yöntemi kullanılarak panel reaktif antikor sınıf I ve II tayinleri yapıldı. Bulgular- Aşılama öncesi 3 hastada panel reaktif antikor sınıf I pozitifliği, 1 hastada panel antikor sınıf I ve II pozitifliği mevcuttu; aşılama sonrasında (30. ve 180. günlerde) titreleri aynı düzeylerde devam etti. 180. günü kontrolünde bir hastada panel reaktif antikor sınıf I ve sınıf II birlikte pozitifleştiği saptandı. Hiçbir hastada akut rejeksiyon atağı veya graft yetmezliği bu süreç içinde gözlenmedi. Sonuç- Mevsimsel influenza aşılaması renal transplant hastalarında alloimmuniteyi tetiklemez ve güvenlidir. Renal transplant hastalarında her yıl periyodik olarak mevsimsel influenza aşılaması uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Background- Administration of seasonal influenza vaccination is recommended in solid organ transplant patients annually. However, there is a concern that vaccination can trigger cellular and humoral alloimmunity and lead to graft damage. In this trial, we aimed to investigate humoral alloimmunity by determining serum levels of panel reactive antibody titres after influenza vaccination in renal transplant patients with stable graft function. Methods- A total of 41 volenteer renal transplant patients were vaccinated with seasonal influenza vaccine (VAXIGRIP®- Sanofi Pasteur SA) between November 2013 and January 2014. Sera were taken before vaccination and 30, 180 days after vaccination. Luminex solid-phase assay was used to investigate Class I and Class II panel reactive antibodies. Results- Before vaccination, positive panel reactive antibodies Class I were observed in 3 patients, panel reactive antibodies Class I and Class II were positive in 1 patient; after vaccination (30 and 180 days) these titrations persisted in same level. On the 180th day control, only one patient developed both Class I and Class II panel reactive antibodies. During the course, neither acute rejection nor graft failure were observed in any patient. Conclusion- Seasonal influenza vaccination seems to be safe and does not trigger alloimmunity in renal transplant patients. Annually administration of seasonal influenza vaccination in renal transplant patient is recommended.