Hokeycilerin iletişim becerileri ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
The research on communication skills and level of agression of hockey players
  1. Tez No: 408229
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı, hokeycilerin iletişim becerileri ve saldırganlık düzeylerini incelemeyi, ayrıca yaş, cinsiyet, eğitim durumu, ekonomik durum, millilik, spor yılı ve oynadıkları mevkilerin iletişim becerilerine ve saldırganlık düzeylerine etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışma evreni olarak Türkiye Hokey Federasyonuna bağlı spor kulüplerinde oynayan kız ve erkek hokeyciler belirlenmiştir. Örneklem olarak ise Türkiye Hokey Federasyonunun Ankara ilinde düzenlediği 2013 yılı açık alan Hokey Süper Ligi Müsabakalarına katılan 10 erkek ve 10 kız hokey takımından 261 (129 erkek, 132 kız ) hokeyci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Korkut (1996) tarafından geliştirilen“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”(İBDÖ) ile Kiper (1984) tarafından geliştirilen“Saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamıza katılan kadın ve erkek hokeycilerin iletişim becerilerinin genel olarak yüksek olduğu, yıkıcı saldırganlık ve edilgen saldırganlık puanlarının ortalamanın altında olduğu, hokeycilerin iletişim becerileri artarken atılganlık davranışlarının da arttığı, iletişim becerileri artarken yıkıcı ve edilgen saldırganlık davranışlarının azaldığı, yıkıcı saldırganlık arttıkça edilgen saldırganlığında arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the communication skills and level of agression of hockey players as well as, bring out whether or not their age, education, financial status, the length of time his in volvement in the sport, and their positions in the game affect their communication skills and level of agression. The target population of the current study consisted of males and females, who are currently playing in Turkey Hockey Federation. As to the sample, 261 (129 males, 132 females) from ten men's team and ten girls team, which participated in open field hockey Champions League Competition 2013 organized by the Hockey Federation of Turkey in Ankara, voluntarily participated in this study. Communication skills scale developed by Korkut (1996) and aggression inventory developed by Kiper (1984) were used as data collection tools. As a result, the communication skills of the male and female hockey players who participated in our study were high in general. However, their destructive aggression and passive aggression scores were below the average. Besides, their communication skills increased as well as their assertiveness behavior. In fact, while their communication skills increased their aggression and passive behaviour decreased. In conclusion the study showed that the destructive aggression increased, as a consequence of the increase of passive behaviour.