Gaziantep ilinde kamu ve özel hastane temizlik çalışanlarının hastane enfeksiyonları ve korunma ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behavior of public and private hospital cleaning employees in Gaziantep region about nosocomial infections and prevention
- Tez No: 408252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yaşam süresinin uzaması, hastaların modern tedavi olanaklarına kavuşması, invaziv girişimlerin artması ve kritik cerrahi girişimlerin yaygın olarak kullanılmaya başlanması hastane enfeksiyonlarının önemini bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de artırmaktadır. Bu çalışmada hastane temizlik çalışanlarının hastane enfeksiyonları ve korunma yolları konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlandı. Çalışmamıza İl merkezinde bulunan 5 kamu hastanesinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile 1 kamu hastanesi ve oransal olarak uyumlu biçimde 14 özel hastaneden 3 özel hastanealındı. Belirlenen hastanelerde çalışan 383 çalışanın 335'ine soru kağıdı uygulandı (%87.5).Araştırmaya katılanların sadece %11.0'ı 45 yaş ve üstü olup, veriler genç olarak tanımlanabilecek bir gruptan sağlandı (p=0.001). Özel hastanelerde çalışanların eğitim düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlendi (p=0.006). Hastane enfeksiyonları ve korunma konusunda eğitim alma durumu incelendiğinde; kamuda %92.8'inin, özelde ise %88.6'sının hizmet içi eğitim aldıkları belirlendi (p=0.126). Yine kamu hastanelerinde çalışanların %84.6'sı işe girişte oryantasyon eğitimi alırken özelde %71.4'ününoryantasyon eğitimi olduğu belirlendi (p=0.003). Her iki hastane türünde de katılımcılar hastane enfeksiyonlarının ne olduğunu bilmemekte veya eksik bildiğini ifade etmektedir (p=0.246). Çalışanların toplamda %55'inin Hepatit B aşısı olduğu ve 3 doz aşı yaptırmayanların %74.1'inin Hepatit B hastalığı ile karşılaştığı belirlendi.Hastane enfeksiyonları konusunda bilgilerini yeterli bulmayanların kamu hastanesinde çalışanlarda daha yüksek olduğu saptandı (p=0.001). Sonuç olarak, hem kamu hem de özel hastane temizlik personellerinin yaptıkları işe özgü olarak eğitim alma oranları yüksek olsa da bilgi, tutum ve davranışları istenen düzeyde değildi. Temizlik personellerine düzenli ve sürekli verilen hizmet içi eğitim programı kapsamındaki eğitimlerin farklı öğretim teknikleri ile tekrarlanmalı ve sık sık iş başı denetimleri yapılarak eksiklikleriuygulamalı olarak giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
Increased life expectancy, patients' opportunity to benefit from modern treatment options, increased number of invasive interventions and extensive use of critical surgical interventions increases the importance of nosocomial infections around the world as well as in our country. This study aimed to reveal the knowledge, attitude and behavior of hospital cleaning employees in relation to nosocomial infections and protection methods. One public hospital among 5 public hospitals and, 3 private hospitals among 14 private hospitals were selected in Gaziantep city center by using simple random sampling method. Of the employees, 335 answered the questionnaire (n=383) (87.5%). Data were collected from a group describable as young group, where participants with age above 45 comprised only 11.0% of all participants (p=0.001). It was found that participants employed at private hospitals had higher level of education (p=0.006). When investigating the education about nosocomial infections and prevention, it was found that 92.8% of public hospital employees and 88.6% of private hospital employees received in-service training (p=0.126). In addition, 84.6% of public hospital employees and 71.4% of private hospital employees were found to receive orientation training upon the beginning of their employment (p=0.003). Participants from both hospital types indicated not being aware and possessing limited knowledge about nosocomial infections (p=0.246). Of the employees, 55% were vaccinated against Hepatitis B. Among the employees who had not received 3 doses of Hepatitis B vaccine, 74% were infected by Hepatitis B. Employees of public hospitals were more likely to perceive their knowledge insufficient about nosocomial infections (p=0.001). As a result; it is found that knowledge, attitudes and behaviors of cleaning employees were not at desired levels, despite high rates of trainings both in public and private hospitals. Therefore, trainings should be regular and continuous, and be repeated with different training techniques. Frequent in-service supervisions should be conducted and deficiencies should be eliminated in practice.