Miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda problem çözme becerisi ve psikiyatrik belirtiler arasındaki ilişki
Relationship between problem solving skills and psychiatric symptoms in patients experiencing miocardial infarction
  1. Tez No: 408251
  2. Yazar: SERPİL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda problem çözme becerisi ve psikiyatrik belirtiler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacı ile tanımlayıcı tipte yapılan bir çalışmadır. Araştırma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Polikliniğinde MI nedeniyle takip edilen hastalarla yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak;“Birey Tanıtım Formu”,“Kısa Semptom Envanteri”,“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS' de sıklık, t- testi, Anova, kruskall wallis testi, korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. MI sonrası hastalarda en sık görülen psikiyatrik belirtilerin, somatizasyon (7.0±5.1), anksiyete (5.1±4.2), hostilite (5.7±3.8), depresyon (10.6±7.1) olduğu belirlenmiştir. Problem çözme becerisindeki yetersizliğin en fazla aceleci yaklaşım (39.4±9.4), kendine güvenli yaklaşım (23.5±6.4), düşünen yaklaşım (13.8±6.1), planlı yaklaşım (9.4±3.2), kaçıngan yaklaşım (18.4±6.4) alanlarında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and study to establish the relationship between, problem solving sklills and psychiatric symptoms in patients who have experienced myocardial infarction. The study was performed in patients followed up in Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital Cardiology Polyclinic due to MI.“Individual Identification Form”,“Brief Symptom Inventory”,“Problem Solving Inventory”were used as data collection tool in the study. Analysis of the data was conducted by using frequency, t-test, Anova, kruskall wallis and correlation analysis in SPSS. Psychiatric symptoms mostly seen patients after MI are reported to be, somatization (7.0±5.1), anxiety (5.1±4.2), hostility (5.7±3.8), depression (10.6±7.1). Problem solving incapability is detected to be prominent in the areas of impulsive style (39.4±9.4), problem-solving confidence (23.5±6.4), reflective style (13.8±6.1), planfulness (9.4±3.2), avoidant style (18.4±6.4).