Infertil hastalarda D vitamini eksikliği araştırılması
Investigation of vitamin D deficiency in infertile patients
  1. Tez No: 408263
  2. Yazar: FATİH ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZAM DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: WHO tanımına göre“herhangi bir kontrasepsiyon yöntemi kullanmayan cinsel aktif eşlerin 1 yıl içinde gebeliğe ulaşamaması”na infertilite denir ve tıbbi, psikososyal ve ekonomik yönleri ile karmaşık bir bozukluktur. Erkek üreme sisteminde D vitaminin de önemli etkileri olduğunu gösteren bazı kanıtlar vardır. Bu etkiler kalsiyum üzerinden ve D vitamininin direkt etkisi ile gerçekleşmektedir. Bu konuyu aydınlatmak için çok sayıda hayvan çalışmaları ve sınırlı sayıda insan çalışmaları mevcuttur. Amaç: Bu çalışmamızda özellikle güneş ışınlarına maruziyetin daha az olduğu bölgemiz başta olmak üzere infertilite nedenleri arasında D vitamini yetersizliği de akılda tutularak serum D vitamini düzeyi ölçümü ile infertilite ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve method: 01.10.2014 ile 01.05.2015 tarihleri arasında infertilite nedeniyle başvuran 20-40 yaş arasında 103 hasta çalışma grubu, infertilite dışı nedenlerle başvuran 20-40 yaş arası fertil erkek hastalar ise kontrol grubu olarak çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastalardan ayrıntılı anamnez alındı, fizik muayeneleri yapıldı. Hastaların yaşı, evlilik süreleri, primer tanıları, ek hastalık varlığı sorgulandı, semen analizi yapıldı. Serum Testosteron, D vitamini, Ca (Kalsiyum), FSH ve LH düzeylerine 12 saat açlıktan sonra sabah saat 10:00 ile 12:00 arasında bakıldı. Çalışma grubunda D vitamini serum düzeyi normalin altında olan hastalar Grup 1 ve normal olanlar ise Grup 2 olarak belirlendi. Bulgular: Çalışma ve kontrol grupları arasında demografik özellikler açısından anlamlı fark yoktu, testosteron serum değerleri ortalaması açısından da anlamlı fark yoktu. Çalışma grubunda D vitamini eksikliği 89 (%86,4) hastada tespit edilmişken kontrol grubunda ise 33 (%66) hastada D vitamin eksikliği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: According to the WHO definition, infertility is“the failure of a sexually active, non-contracepting couple to achieve pregnancy in one year”and is a complicated disorder with its medical, psychosocial and economic aspects. There is some proof that shows vitamin D deficiency has important effects on the male reproductive system. There are numerous animal trials and a limited number of human trials investigating this topic. Purpose: In our study, the purpose is to consider vitamin D deficiency as a cause of infertility and investigate the relationship of serum vitamin D levels and infertility primarily in our region where exposure to sunlight is relatively low. Materials and Methods: Between 01.10.2014 and 01.05.2015, 103 patients between the ages 20-40 that applied because of infertility were included in the study as the study group, and fertile male patients between the ages 20-40 that applied for reasons other than infertility were included as the control group. A detailed anamnesis was obtained and physical examinations were performed in all patients participating in the study. The ages, duration of marriage, primary diagnoses and presence of other diseases were questioned, semen analyses were performed. The serum testosterone, vitamin D, Ca (Calcium), FSH and LH levels were tested after a 12 hour fasting period between 10:00 and 12:00 in the morning. In the study group, patients with low serum vitamin D levels were defined as Group 1 and patients with normal levels were defined as Group 2. Findings: There was no significant difference between the study group and control group in demographic features and serum testosterone levels. Vitamin D deficiency was identified in 89 (86.4%) patients of the study group and 33 (66%) of the control group.