Üniversite öğrencilerinde dismenore şiddetinin fiziksel aktivite ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dysmenorrhea severity and physical activity in university students
  1. Tez No: 884825
  2. Yazar: AHMET SAİD ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Üreme çağındaki kadınların çoğunluğu periyodik olarak menstrüel ağrı yaşamaktadırlar. Dismenore olarak adlandıran bu ağrı genç kadınlarda daha şiddetli ve sık olabilmektedir. Bu sebeple dismenorenin yaygın görüldüğü üniversite öğrencilerinde ağrının şiddeti ile fiziksel aktivite alışkanlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırma olarak planlanan bu çalışma 01/10/2022 – 18/07/2024 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde okuyan 18 yaş üstü adet gören kadın üniversite öğrencilerinde yapılmıştır. Çalışmaya fiziksel aktiviteyi engelleyecek hastalığı olanlar dahil edilmemiştir. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Vizüel Analog Skala”ve“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu”kullanılmıştır. Bulgular“Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20.0”istatistik programında değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The majority of women who are in reproductive age periodically experience menstrual pain. This pain, called dysmenorrhoea, may be more severe and frequent in young women. For this reason, this study aimed to investigate the relationship between the severity of pain and physical activity habits in university students in whom dysmenorrhoea is common. Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted between 01/10/2022 – 18/07/2024 with female university students over 18 years of age who were studying at Izmir Katip Çelebi University. Those who had a disease that would prevent physical activity were not included in the study.“Personal Information Form”,“Visual Analogue Scale”and“International Physical Activity Questionnaire Short Form”were used to collect the data. The findings were evaluated using the“Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20.0”statistical programme.