Ayçiçeği hasılının farklı katkı maddeleriyle silolanmasının silaj kalite özellikleri üzerine etkisi
Determination of quality features of sunflower silage ensiled different additives
- Tez No: 408440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, çeşitli katkı maddeleri katılarak silolanan ayçiçeği silajının kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, iki ayrı deneme kurulmuştur. Birici çalışmada sadece ayçiçeği (AÇ, %100) ve ikinci çalışmada ayçiçeği ve mısır hasılının eşit oranda (%50) karıştırıldığı (AÇM) materyale melas, laktik asit bakteri inokulantı (LAB) ve LAB+enzim (EN) ilavesi yapılmıştır. Birinci çalışma muamele grupları: 1) Kontrol, (K, herhangi bir ilave yapılmayan grup), 2) AÇ+ % 2 melas, 3) AÇ+% 4 melas, 4) AÇ+ % 0.2 EN, 5) AÇ +%0.4 EN 6) AÇ+% 0.2 LAB, 7) AÇ+%0.4 LAB ilavesinden oluşturulmuştur. İkinci çalışma muamele grupları: 1) Kontrol AÇM, (herhangi bir ilave yok), 2) AÇM+ % 2 melas, 3) AÇM+% 4 melas, 4) AÇM+ % 0.2 EN, 5) AÇM +%0.4 EN, 6) AÇM+%0.2 LAB, 7) AÇM+%0.4 LAB ilaveli gruplardan oluşturulmuştur. Ayçiçekleri hamur olumunda 1.5-3 cm uzunluğunda doğranmış ve 10'ar litrelik cam kavanozlara 4 tekerrürlü olarak sıkıca elle basılarak doldurulmuş ve 60 gün boyunca fermantasyona bırakılmışlardır. İki ay bekletildikten sonra açılan örnekler pH, temel besin madde ve hücre duvarı içerikleri, organik asitler ve aerobik stabilite analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality characteristics of sunflower silage ensiled with various additives. In this study, two experiment was conducted. In the first experiment, only sunflower (AC, 100%) and secondly sunflower 50% and corn 50% (ACM) were mixed and molasses, a lactic acid bacterial inoculant (LAB) and LAB+enzymes (EN) were added. In the first experiment, the treatment groups were as follows: 1) control, (C, no addition),2) AC + 2% molasses 3) AC + 4% molasses, 4) AC + 0.2% EN, 5) AC + 0.4% EN 6) AC + 0.2% LAB, 7) AC + 0.4% LAB. In the second experiment, the treatment groups were as follows: 1), ACM (no addition), 2) ACM + 2% molasses 3) ACM + 4% molasses, 4) ACM + 0.2% EN, 5) ACM + 0.4% EN, 6) ACM + 0.2% LAB, 7) ACM + 0.4% LAB addition. Sunflowers was in dough stage and chopped at 1.5 to 3 cm long and firmly filled by hand to 10 liter capacity jars with 4 replications and allowed to fermentation for 60 days. After two months, samples were evaluated for pH, main nutrients and cell wall contents, volatile fatty acids and aerobic stability.