Yavaş ve hızlı seyirli aort darlıklarının belirlenmesinde pentraksin 3'ün rolü
Three roles of pentraxin in idendification of slow and rapid aortic stenosis progressions
  1. Tez No: 408442
  2. Yazar: HABİBE DERYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Aort kapağı düzeyindeki sol ventrikül çıkım yolu obstrüksiyonu olarak tanımlanan aort darlığı inflamatuar bir hastalıktır. İnflamatuar sinyallere cevap olarak üretilen Pentraksin3 (PTX3) ise birçok hastalıkta serumda seviyesi artan bir maddedir. Bu çalışmada; PTX-3'ün hızlı ve yavaş seyirli aort darlığı için ayırt edici bir belirteç olup olmadığı amaçlandı. Çalışma 21 hızlı seyirli aort darlığı (Grup 1) ve 23 yavaş seyirli aort darlığı (Grup 2) ile yapıldı. 1 yıllık takibi olan 44 aort darlıklı hastanın transözefagal ekokardiyografik verileri retrospektif olarak incelendi. İlk ve son değerlendirmelerin yapıldığı tarihlerdeki ekokardiyografik verilerden yıllık kapak akım hız artışı ve kapak basınç artışları hesaplanarak hastalar hızlı seyirli ve yavaş seyirli olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Yapılan belirlemelerde aort darlığında, maksimum kapak akım hızında yıllık ortalama artış 0,3 m/s ve basınç için yıllık ortalama artış 7 mm-Hg olarak belirtildiği için hastaların prognoz hızı değerlendirilirken bu öngörülen değerler göz önünde bulunduruldu. Aort kapak akım hızı ve ve basınç değerlerinin her ikisinde, beklenen değerden daha fazla artış gözlenen hastalar hızlı prognoz gösteren gruba dahil edilirken, her iki ölçümde bu değerden daha az artış gözlenen hastalar yavaş prognoz gösteren gruba dahil edildi. Hastalardan alınan kan örnekleri serumlarına ayrılarak çalışma gününe kadar -80 derecede saklandı. Serum PTX-3 parametresinin ölçümü ELISA kit yöntemiyle yapıldı .İstatiksel analizler, bağımsız 2 örneklem Student t testi, Pearson korelasyon testi ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aortic stenosis, which is defined as right ventricular outflow tract obstruction on aortic valve is an inflammatory disease. Pentraxin 3 (PTX-3) is a substance that is produced in response to inflammatory signals and the level of it rises in the serum in most diseases. In this study, it is aimed to find whether the PTX-3 is a distinguishing indicator for slow and rapid aortic stenosis progressions or not. This study included 21 patients with rapid aortic stenosis (Group 1) and 23 patients with slow aortic stenosis (Group 2). Transesophageal echocardiography data of 44 patients with aortic stenosis who were followed up for a year is retrospectively analyzed. The patients were divided into two groups by calculating annual increases in aortic valve flow velocity and aortic valve pressure from echocardiography data compiled during the first and the last evaluations. As a result, an annual increase in valve flow velocity and valve pressure was determined as around 0.3 m/s and 7 mm-Hg, respectively and these figures were considered while assessing prognosis speed of the patients. For both aortic valve flow velocity and aortic valve pressure values, the patients that showed higher increase than expected were included to the group with rapid prognosis while the patients that showed lower increase than expected were included to the group with slow prognosis. Blood samples from the patients were maintained at -80°C in separate serums until the day of study. The calculation of serum PTX-3 was realized with ELISA kit method. Statistical analyses were evaluated by using 2 independent sample Student-t tests, Pearson correlation test and chi-square test.