Gürültüye bağlı işitme kaybında carbon monoxıde releasıng molecule-3 (CORM-3) koruyucu rolü
Protective role of carbon monoxide releasingmolecule-3 (CORM-3) in noise-induced hearing loss
- Tez No: 798916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÜRMELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ: Gürültü, kalıcı tipte işitme kaybına yol açabilen önemli bir edinsel işitme kaybı sebebidir. Gürültü kaynaklı işitme kaybı en sık rastlanan önlenebilir işitme kaybı nedenlerinden biridir. Gürültünün kaynağının azaltılması veya kişisel korunma ekipmanları kullanılması gibi gürültüye bağlı işitme kaybını azaltmaya yönelik yöntemler bulunmasına rağmen; başarısı kanıtlanmış kabul edilen ortak bir tedavi protokolü henüz tanımlanmamıştır. Bu deneysel çalışmanın amacı, gürültüye maruziyet sonrası Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (CORM-3)'ün işitme sistemine olan olası koruyucu etkilerinin elektrofizyolojik ölçümler ve histopatolojik yöntemlerle gösterilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Yirmi dört adet albino wistar erkek rat eşit şekilde 3 gruba ayrıldı. Gürültü verilmeyen gruba; 7 gün sürecinde intraperitoneal serum fizyolojik uygulandı. Diğer 2 gruptaki 16 rat, 120 dB SPL şiddetinde, 4 kHz oktav bantta 4 saat gürültüye maruz bırakıldı. Gürültü alan bir gruba intraperitoneal serum fizyolojik, diğerine ise intraperitoneal yoldan 10 mg/kg CORM-3 7 gün boyunca uygulandı. İşitme düzeyleri, başlangıç, 1. ve 7. günlerde, distorsiyon ürünü otoakustik emisyon ve 4, 6 ve 8 kHz'de işitsel uyarılmış beyinsapı potansiyelleri ile ölçüldü. Son test sonrasında tüm ratların iç kulak yapıları diseke edilerek, koklea yapıları ışık mikroskobisi ile değerlendirildi. BULGULAR: İşitsel uyarılmış beyinsapı potansiyel test sonuçları tüm frekanslarında CORM-3 grubunda gürültü verilen diğer gruba kıyasla daha iyi işitme eşikleri olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Noise is an important cause of acquired hearing loss that can lead to permanent hearing loss. Noise-induced hearing loss is the most common preventable cause of hearing loss. Although there are methods to reduce noise-induced hearing loss, such as reducing noise at its source or using personal protective equipment; a common treatment protocol with proven success has not yet been defined. The aim of this experimental study is to demonstrate the possible protective effects of Carbon Monoxide Releasing Molecule-3 (CORM-3) on the auditory system after exposure to noise by electrophysiological measurements and histopathological methods. MATERIALS AND METHODS: Twenty-four albino wistar male rats were divided equally into 3 groups. To the group without noise; intraperitoneal saline was applied for 7 days. 16 rats in the other 2 groups were exposed to 120 dB SPL, 4 kHz octave band for 4 hours. Intraperitoneal saline was administered to one group receiving noise, and 10 mg/kg CORM-3 was administered intraperitoneally to the other for 7 days. Hearing levels were measured by distortion product otoacoustic emission and auditory evoked brainstem potentials at 4, 6 and 8 kHz at baseline, days 1 and 7. After the last test, the inner ear structures of all rats were dissected and the cochlea structures were evaluated by light microscopy. RESULTS: Auditory evoked brainstem potential test results showed better hearing thresholds in the CORM-3 group at all frequencies compared to the other group given noise.