Butillenmiş hidroksi toluen (BHT)'nin serum total oksidan/ antioksidan ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of butylated hydroxy toluene (BHT) on the total antioxidant/oxidant and biochemical parameters
- Tez No: 408535
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma farklı doz butillenmiş hidroksi toluen (BHT)'nin serum total oksidan (TOS), total antioksidan (TAS) ve bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Bu amaçla 35 adet 200-250 gr ağırlığında dişi Wistar albino rat kullanıldı. Kontrol, I. Grup (25 mg/kg/gün BHT), II. Grup (50 mg/kg/gün BHT), III. Grup ( 200 mg/kg/gün BHT) ve IV. Grup (500 mg/kg/gün BHT) olmak üzere her biri yedi rattan oluşan beş grup oluşturuldu. BHT ağızdan gavaj ile oniki hafta uygulandıktan sonra, alınan serum örneklerinde, total antioksidan TAS ve TOS ölçümleri spektrofotometrede, ALT, LDH, TP, CK, ALP, albümin, globülin, üre, ürik asit ve kreatin analizi otoanalizörde ticari kit kullanılarak yapıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; ALT, AST, LDH, CK enzim aktivitelerinin ve ürik asit, kreatin seviyelerinin deneme gruplarının hepsinde, GGT enzim aktivitesinin, BUN ve üre seviyelerinin II., III. ve IV. Gruplarda, ALP enzim aktivitesinin ve albumin seviyesinin III. ve IV. Gruplarda istatistik olarak önem gösterecek şekilde yükselirken, globulin seviyesinin IV. Grupta düştüğü tespit edildi (p0.05). Sonuçlar, BHT'nin kullanılan doza ve süresine bağlı olarak oksidatif strese neden olarak, karaciğer ve böbrekte fonksiyon bozukluğuna neden olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of butylated hydroxy toluene (BHT) at different doses on serum total oxidant (TOS), total antioxidant (TAS) and some biochemical parameters. For this purpose, 35 female Wistar albino rats weighing 200-250 g were used. Five groups each consisting of seven rats were formed including Control, Group I (25 mg/kg/day BHT), Group II (50 mg/kg/day BHT), Group III (200 mg/kg/day BHT) and Group IV (500 mg/kg/day BHT). After the implementation of BHT with oral gavage for twelve weeks, in the serum samples, total antioxidant, TAS and TOS measurements in spectrophotometer, ALT, LDH, TP, CK, ALP, albumin, globulin, urea, uric acid and creatinine analyis in autoanlyser were performed using with commercial kit. Compared with the control group, it was found that, while ALT, AST, LDH, CK enzyme activities and uric acid, creatinine levels showed a statistically significant increase in all of the test groups, and GGT enzyme activity, BUN and urea levels in Groups II, III and IV, ALP enzyme activity and albumin levels in Groups III and IV, globulin level decreased in Group IV (p0.05). The results suggests that BHT can cause liver and kidney dysfunction by causing oxidative stress depending on the dose used and its duration.