Timokinon uygulanan ratlarda serum protein fraksiyonlarının elektroforetik olarak saptanması
The electrophoretical determination of serum protein fraction in thymoqinone treated rats
- Tez No: 408536
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, pek çok hastalığın tedavisi ve önlenmesinde yaygın olarak kullanılan timokinonun ratlarda serum protein fraksiyonlar üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla planlandı.Bu amaçla,14 adet 200-250 g ağırlığında erkek rat kullanıldı.Çalışma grupları; 7 rattan oluşan;bir adet kontrol (k) ve 7 deneme grubundan oluştu.Kontrol grubuna dört hafta boyunca hergün mısır özü yağı ağızdan verildi.TQ grubu,mısır özü yağında çözdürülen 30 mg/kg/gün timokinon çözeltisi,dört hafta boyunca ağızdan uygulandı.Deneme sonunda,kalpten alınan kanların serumları ayrıldı.Serum protein fraksiyonlarının sellüloz asetat elektroforezi metodu ile total protein, albumin,alfa-1,alfa-2 fraksiyonları ve A/G oranı bakımından TQ uygulanan grup ve kontrol grubu arasında önemli bir fark (p>0.05) olmadığı görüldü.TQ grubunda beta-globülin fraksiyonu artarken (p
Özet (Çeviri)
TQ is used as treatment and preventive agent on many diseases.This study was planned to investigate the effect of TQ treatment on the serum protein fractions.For this purpose, 14 male Wistar-Albino rats weighing between 200-250 g were used.Each containing of seven rats,the rats were divided into two groupsof control (C)and tymoguinone (T).Control group(onlycorn oil)and TQ group (TQ dissolving in cornoil,30 mg/kg/day) were given by oral gavage during four weeks. End of experiment, the blood samples were obtained from heart under ketalar anaestisia.The levels of total proteines were determined by Biüret Methodand electrophoresis were performed by cellulose acetate technique.Total protein level and albumin, alfa-1, alfa-2 fractions and A/G ratio have not difference between groups (p>0.05).