The impact of social media advertising on consumer buying behavior: Applied on fashion retail industry
Sosyal medya reklamlarının tüketicinin alım davranışındaki rolü: Moda sektörüne uygulanan
- Tez No: 408547
- Danışmanlar: DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tüketicinin karar vermesi olarak da bilinen tüketici alım davranışları bireylerin gerekli ihtiyaçlarını karşılamak üzere mallar ve hizmetleri araştırma, seçme, satın alma, kullanma ve bunları tasarruf etme sürecidir. Bu çalışmanın amacı sosyal medya reklamlarının son derece aktif bir alan olan perakende moda endüstrisinde tüketici alım davranışındaki rolü hakkındaki temel soruyu yanıtlamak ve ardından bu ilişkideki varsa markaların ismi ve tüketicilerin demografik faktörlerine ilişkin farklılıkları belirlemektir. İstanbul-Türkiye'de yaşayan tüketicilerle gerçekleştirilen elektronik anket çalışmasının bulguları, sosyal medya reklamları ile tüketicinin ihtiyacı fark etmesi arasında zayıf bir ilişki bulunduğunu, bilgi araştırması ile hiçbir ilişkisi bulunmadığını, alternatifleri değerlendirme ile güçlü ilişkisi bulunduğunu ve satın alma kararı ve alım sonrası davranışlar ile orta düzeyde bir ilişkisi bulunduğunu göstermiştir. Bunlar tüketici satın alma davranışında beş adımlı ihtiyacı fark etme modelini temsil etmektedir. Ayrıca bulgular bu ilişkide özellikle tüketicinin ihtiyacı fark etmesi, alternatifleri değerlendirmesi ve satın alma kararı için markanın ismine ilişkin değişiklikler bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca bu ilişkide adımların hiçbiri için yaş ve eğitim düzeyine ilişkin değişiklik bulunmamaktadır. Ancak bu ilişkide tüketicinin ihtiyacı fark etmesi ve bilgi araştırma konusunda kadınlar ile erkekler arasında değişiklik bulunmuştur. Bunlara ilave olarak, sosyal medya reklamları ile alternatifleri değerlendirme arasında, gelire ilişkin, diğer gelir gruplarının yanında özellikle 5000 TL'den fazla kazanan tüketiciler için değişiklik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Consumer buying behavior is known also as consumer decision making is the process by which individuals search for, select, purchase, use, and dispose of goods and services to satisfy require needs. This study has been designed to answer main question about the role of social media advertising on consumer buying behavior in very active field which is fashion retail industry, then determine the differences if existed in this relation regarding to the name of the brands and consumer demographics factors. By electronic questionnaires conducted for consumers live in Istanbul-Turkey, findings showed weak relation between social media advertising and consumer need recognition, no relation at all with search for information, strong relation with evaluate the alternatives, and moderate relation for both buying decision and post-purchase behavior, as those steps represent the five steps need recognition model in consumer buying behavior. Moreover, findings showed changes in this relation regarding to the name of the brand specifically for consumer need recognition, evaluate the alternatives, and buying decision. Furthermore, there were no changes regarding to age, and education level in this relation and for all specific steps. However, there were changes between Females and males in the relation with consumer need recognition, and search for information. In addition, another changes regarding to income between social media advertising and evaluate the alternatives especially for consumers earn more than 5000TL among other income groups.