Çalışanların örgütsel adalet algılarının iş tatminine ve iş performansına olan etkisi: Ampirik bir çalışma
Impact of workers organizational justice perception to job satisfaction and job performance: An emprical study
  1. Tez No: 408574
  2. Yazar: SERHAN MERİÇÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan kaynağının yönetiminde, adalet, iş tatmini ve performans ile ilgili tutumlar büyük öneme sahiptir. Bir iş, kişinin beklentilerini karşılıyor ya da beklentilerinin üzerinde ise,bireyin işine karşı hissettiği olumlu duygular, iş tatminini temsil eder. Yapma, beceri, başarı, kapasite, bir işin üstesinden gelmek ve kendine düşen görevin etkin bir şekilde yerine getirilmesi olarak tanımlanan performans ise, bir çalışanın belirli bir zaman kesiti içinde kendisine verilen görevi yerine getirmek suretiyle elde ettiği sonuçlardır. Bu çerçevede yapılan araştırmada, çalışanların Örgütsel Adalet algılamalarının (Dağıtımsal Adalet, Prosedürel Adalet, Etkileşimsel Adalet), İş Tatmini ve İş Performansı unsurlarına olan etkilerine bakılarak aralarındaki ilişkinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma maksadıyla, İstanbul'da faaliyet gösteren 29 kamu ve özel sektörde çalışan 1.000 kişiye anket dağıtılmış, bunlardan 714 adedi (369 adedi, özel, 345 adedi ise kamu kurumu çalışanlarından toplanmıştır) geri alınarak analize dahil edilmiştir. Analizlerden çok sayıda bulgular elde edilmiş olup bunlardan en çarpıcı olanları şu şekilde sıralanabilir: Dağıtımsal ve Prosedürel Adaletin, İş Tatminini pozitif olarak desteklediği görülmüştür. Buna mukabil Prosedürel Adalet, İş Performansına pozitif katkıda bulunurken Dağıtımsal Adaletin, İş Performansını etkilediğine dair istatistiksel olarak anlamlı her hangi bir bulguya ulaşılamamıştır. İş Performansının ise, İş Tatminine olumlu etkisi yapılan analizlerce tespit edilmiştir. Son olarak, yapılan analizlerde elde edilen bulgular ışığında belirli bir sonuca gidilerek uygulamaya yönelik yöneticilere ve gelecekteki araştırmalara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Human resources management attitude has big importance on justice, job satisfaction and performance. Individual's positive feelings represent job satisfaction if a job cover or over individual's expectation. Performance is the results that individual accomplish a job in a time period which defined as achivement,capability, success, handle that job and accomplish his/her job effectively. İn this study we aimed to determine how Organization Justice perception(Distributive Justice, Procedurel Justice and also relation between Organization Justice and Job Satisfaction/Organization Justice and Job Performance. İn our research we distributed questionary to 1.000 people which works in public or private sector companies in İstanbul. 714 item were backed up (369 item from private, 345 from public) and included in to analysis. We obtain lots of results from the analysis, most striking results can be order as: Distributive and Procedurel Justice effect positively on Job Satisfaction. Procedural Justice effect positively on Job Performance. On the other hand we aren't able to achieve statically significant evidence that Distributive Justice effect positively on Job Performance. And one more thing is that Job Performance effects positively Job Satisfaction. Last we suggest some proposals to the oriented manager and future researches in the light of the findings from our analytic results