Ankara Bahçelievler 1. Caddesinin bir bölümü üzerindeki açık ve yeşil alanların yeniden düzenlenmesine yönelik bir yaklaşım
An approach towards replanning of open and green spaces on a specific part of 1. Street in Bahçeli̇evler Ankara
- Tez No: 408706
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde Ankara Bahçelievler, 1. Cadde ve 6. Sokak arasında yer alan arka bahçelerin kullanımına ilişkin alternatifler üretilmeye çalışılmıştır. Kent planlanmasında ütopyalara değinilmiş ve planlama süreci dikkate alındığında bir ütopya şehri örneği olarak değerlendirilebilecek Ankara'nın açık ve yeşil alan sistemleri incelenmiştir. Bahçe şehir fikrinin kurucusu Ebenezer Howard'ın teorisi irdelenmiş ve bahçe şehir fikri ile tasarlanan Bahçelievler'in kuruluş süreci ve günümüze kadarki değişimi incelenmiştir. Bu bağlamda Bahçelievler'de zamanla ortaya çıkan otopark ve açık ve yeşil alan yetersizliği sorunları ortaya konmuş, bu sorunlara arka bahçelerin kullanım potansiyelleri ile çözümler üretmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study producing alternative uses for the backyards between 1. Street and 6. Street, Bahçelievler is aimed. Open and green areas of Ankara -the young capital of Turkey which can be taken as an example of utopic city, when its planning process is considered- is examined in the context of utopia in city planning. The garden city teory of Ebenezer Howard is studied, the developement of Bahçelievler from 1935 to today is examined in this context. The problems of parking and the lack of open and green areas in Bahçelievler is defined and solution alternatives considering backyards is proposed.