İş yaşamında yalın uygulamalar: Esenboğa Havalimanı TGS yer hizmetleri işletmesinde bir araştırma
Lean applications in business li̇fe: A study concerning TGS Esenboğa Airport ground services
  1. Tez No: 408774
  2. Yazar: ATİLLA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Yalın üretim, İkinci Dünya savaşından sonra Taiichi Ohno'nun önderliğinde, Toyota Motor fabrikasında uygulanmaya başlayan bir sürekli iyileştirme felsefesidir. İmalat sistemindeki tüm israfları ortadan kaldırmaya odaklanmıştır. Bu çalışmada, yalın düşünceye ait olan, teknik ve felsefesinin, hizmet sistemlerine uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmalardan elde edilen veriler doğrultusunda, Değer Akışı Haritalama tekniği ile kontuarlar da check-in işlemlerinin mevcut durum haritası çıkarılmıştır. Mevcut durum haritası analiz edilerek, yalın üretim felsefesi ilkeleri doğrultusunda sisteme uyarlanabilir, gelecek durum haritası çıkarılmıştır. Bu Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Sonuç olarak; yöneticiler, yalın dönüşümün, uygulandığı departmanlarda, israfı önlediği sonucuna tamamen katılırken, çalışanlarda ise bu oran % 97,5'dur. Departmanlar bazında karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve bazı farklılıklar belirlenmiştir. Bunun sonucunda yalın dönüşümün bir işletme için nerelerde önemli olduğu, işletmeye hangi konularda yarar ve hangi alanlarda en çok katkı sağladığı sorularına cevap verilmiştir ve şirketlere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lean production is a philosophy of continuous improvement which started in Toyota Engine factory under the leadership of Taiichi Ohno after the World War II. It focuses on preventing all wastage in the manufacturing system. In this study, it has been researched whether lean thinking system is applicable to service systems and the benefits in the manufacturing systems are available in service systems with the help of the philosophy of lean production. In the direction of the date taken from these studies, the current situation map of check-in operations in comptoires was plotted with the Value Stream Mapping Technique. By analyzing the current situation map, future situation map applicable to the system was plotted in accordance with the principles of lean production philosophy. The survey method was used as a data collection tool in the study. The data collected was analyzed in SPSS programme. As a result; about preventing wastage which is the most important purpose of the lean transformation, the managers totally agree and the employees agree with the percentage of 97,5 that wastage is prevented. It has been evaluated on the basis of the departments comparatively and some differences have been detected. As a result of this, the answers to the questions where the lean transformation is important for a business organization, in which subjects it helps the business and in which fields it contributes most were given and some suggestions were made to companies.