Elektronik ticaret kullanımında tüketicilerin tercihlerini etkileyen faktörler ile ilgili Konya Üniversitelerinde çalışan akademik ve idari personel üzerine bir araştırma
A research on academic and administrative staff working in Konya Universities related to factors affecting the consumers preference in the use of electronic trade
  1. Tez No: 747341
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların alışveriş tutumları ile bazı değişkenler arasındaki durumu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nicel yöntemlerden tarama modeli ile tasarlanan araştırmanın örneklemini Konya İlindeki üniversitelerde görev yapan 375 akademik ve idari personel oluşturmaktadır. Veriler,“E-ticarete Yönelik Tutum Ölçeği”ile toplanmış ve SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; katılımcıların e-ticaret tutum düzeyi“iyi”olarak belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların internette alışveriş sitelerini kullanmayı kolay bulduklarını ancak çok güvenilir bulmadıklarını göstermiştir. Katılımcıların e-ticarete yönelik tutum düzeylerinin cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği, eğitim ve görev durumlarının, günlük ortalama internet kullanım sürelerinin, internete bağlanırken kullanılan cihazın, internet üzerinden alışveriş yapma durumu, sıklığı ve güvenlikle ilgili endişe durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; It aims to reveal the situation between the shopping attitudes of users who shop online and some variables. The sample of the research, which was designed with the screening model from quantitative methods, consists of 375 academic and administrative staff working in universities in Konya. The data were collected with the“Attitude Scale Towards E-commerce”and analyzed using the SPSS 25.0 program. As a result of the analyzes made; The e-commerce attitude level of the participants was determined as“good”. It also showed that the participants found it easy to use online shopping sites, but they did not find it very reliable. It was determined that the level of attitudes of the participants towards e-commerce did not show a statistically significant difference according to gender, and there was a significant difference according to their education and job status, average daily internet usage time, the device used while connecting to the internet, online shopping status, frequency and security concerns.