Afet yönetiminde itfaiyenin rolü: Ankara ili örneği
Fire brigade disaster management role: Case of Ankara province
- Tez No: 408809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Afet gerçekleşme olasılığının yüksek olduğu ülkemizde, afet yönetimi zincirini oluşturan risk ve zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme zincirini uygulayabilmek açısından afetlerde görev yapan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve İtfaiye Teşkilatı'nın tanımlamaları ve yaptığı görevler açıklanarak, istatistikî verilerden faydalanarak faaliyet alanları hakkında bilgi verilmiştir. Ülkemizi etkileyen afetlerde, acil durumlarda yaşanan krizlerde STK'lar ve İtfaiye birlikleri yardım sağlama anlamında önemli görevler icra etmektedir. Ülkemizde 17 Ağustos Marmara depremi ile başlayan STK oluşumları günümüzde sayısını artırarak profesyonel ekipler haline gelmiştir, Van depreminde de görüldüğü gibi yerel yönetimler teşkili olan itfaiye teşkilatı başarılı çalışmalar yaparak olay yerine ulaşan ilk ekiplerden biri olmuştur.Afet anında ve sonrasında itfaiye teşkilatları oluşabilecek krizlere müdahale edebilecek ilk grup olma özelliğini de taşımaktadır. Tezin ilk bölümünde afet, afet yönetimi ve aşamaları, ikinci bölümde STK'larda gönüllülük üzerinde durularak ülkemizde faaliyet gösteren bazı STK'ların oluşum süreci faaliyetleri ve görevleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde afet yönetiminde itfaiye teşkilatının görevleri farklı şehir itfaiyelerindeki teşkilat yapısına yer verilmiş, dördüncü bölümde bazı STK'lardan ve Ankara İtfaiye Teşkilatı'ndan elde edilen istatiksel veriler üzerinden analiz yapılmıştır. Sonuç, öneriler bölümünde afet yönetiminde sivil toplum kuruluşlarındaki gönüllülük oluşumu ve itfaiye yapısındaki eksiklikler, etkin ve sürdürülebilir bir afet yönetiminde için yapılması gereken konular belirtilmiş ve sorunlar için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, its informed about the activity areas of NGO's and Fire Departments working in disasters , referring statistical data, by expressing their missions, to perform the chain of minimizing risks and detriments, preparation, intervention and amendment in our country which is very high in disaster possibility. NGO'S and Fire Departments took very important charge in disaster conditions. NGO's, started from August 17 Marmara Earthquake, are increased in number and turned into professional teams. As seen along with Van Earthquake, Fire department organizations, as a part of municipal administrations, became one of the first arriving units. In the moment of disaster and after the disaster, fire department organizations have the advantages of being the first group who can intervene to crisis. In first section of the thesis, it's mentioned about the disaster, disaster management, and also its steps .In second section, it's informed about the missions, constitution processes of NGO's by emphasizing volunteer in Non-Governmental Organizations (NGO). In the third section, it's informed about the missions of fire department and the structure of different city fire department organizations in disaster management. In fourth section, it's analyzed on the statistical data obtaining from some NGO's and Ankara Fire department organization. In conclusion, it's stated in suggestions, emphasizing volunteer in Non-Governmental Organizations, defects in fire department structure, the subjects for effective and sustainable disaster management and its offered solutions for the issues.