Kamuda sürekli kadrolu istihdam edilen personelde fiziki yeterlilik kayıpları
The physical competence erosions at the permanently staffed personnel in public agencies
  1. Tez No: 408810
  2. Yazar: NECİP TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BAHAR AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Devlet, toplumun ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunan kamu kurum ve kuruluşları aracılığı ile varlığını hissettirir. Bunun için ihtiyaç duyulan hizmetin etkin, verimli ve kaliteli bir şekilde devamını sağlayacak bir yapılanmada bulunur. Bu yapılanmanın en önemli unsurunu oluşturan kamu personelini etkin şekilde kullanma devletin önemli görevlerindendir. Hizmetin sağlanmasında kamu personelinde olması gereken yeterliliklerin neler olacağı, hangi kriterlere göre seçilip çalıştırılacağı, görevini hangi esaslar dâhilinde icra edeceği, yetki ve sorumluluklarının yanında hangi haklara sahip olacağı ve ne şekilde istihdam edileceği gibi konular devletin personel yapılanmasında dikkate alacağı hususlardır. Hizmetin yerine getirilebilmesi için çalışanların sahip olmaları gereken yeterliliklerden teorik yapıda olanların artırılması ve devamlılığı; eğitim, motivasyon, kurum içerisinde kazanılan tecrübelerle ve performans denetimleriyle sağlanabilirken, pratik yapıda olanlar; eğitim, motivasyon ve performans denetimlerle elde edilemeyecek şekilde (yaşlılık, hastalık, sakatlık gibi sebeplerle) kısmen veya tamamen kaybolduğu gözlemlenmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının fiziki yeterlilik gerektiren iş kollarında istihdam edeceği süresiz kadrolu personelin tespit, seçim ve yerleştirilmesine yönelik esaslar belli iken çalışma süresi içinde zamanla kaybedilen yeterlilikler hakkındaki esaslardabir netlik mevcut değildir. Oluşturulan istihdamda yeterliliklerin ortadan kalkması (çalışma koşulları ve meslek hastalıklarından kaynaklı sebepler haricinde) durumunun yasalarda açık olarak ifade edilmeyişi kamu kurum ve kuruluşlarının verimli, etkin ve ekonomik işleyişini engelleyen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan çalışma ile kamu kurum ve tüzel kişiliklerinde fiziki yeterliliğin gerekli olduğu iş alanlarında, süresiz kadrolu olarak istihdam edilen personelin (memur, işçi), demografik değişkenlerinin (yaşlılık, şişmanlık, sakatlık, hastalık, cinsiyet, iş yerinde geçirilen süre gibi) fiziki yeterlilikler ve görev performansları üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The government makes its presence felt with the help of the agencies and institutes which provide services the society needs. It is structured in a way to provide these services to be effective, efficient and of high quality. The utilization of civil servants in an effective way is one of the most important missions of the government. In the staffing process, the government takes into account what qualifications the civil servants would have, for which criteria they would be selected, within which principals they would do their work, which rights they would have beside their responsibilities and how they would be employed. Within the requisite competences (i.e., theoretically structured and practically structured) the workers should have; the theoretically structured competences can be maintained and improved by training, motivation, experience gained within the organization and performance measurements, but the practically structured competences disappear partly or wholly due to the factors such as aging, illness and disabilities, and the latter kind of competences cannot be retrieved by the means like training, motivation and performance measurements. In public agencies and institutes, while the policies for the selection and staffing of the workers in the lines of business which requires physical fitness are clear, the policies for the loss of these required competences during employment are not. The lack of clear statements in the legislation about the loss of required competences for the personnel (except for the causes like working conditions and occupational illnesses) appears to be a problem as an obstacle for the public agency and institutes' operating effectively, efficiently and economically. It is aimed in the current study to provide the effects of demographic characteristics (e.g., aging, obesity, disability, illness, gender, time passed in the workplace) of the permanently staffed personnel (i.e., civil servants and workers) on their physical fitness and the task performance in the lines of business requiring physical fitness in public agencies and legal entities.