Mesleki durağanlık; Emniyet Teşkilatında görev yapan polis memurlarının üzerine etkisi, Ankara örneği
The effects of career stagnation on police officers: The case of Ankara
- Tez No: 408808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda, insan kaynakları yönetimi ve mesleki durgunluk (kariyer platosu) ile ilgili kavram ve anlamlar ele alınmıştır. Emniyet teşkilatının polis memurları ile ilgili mesleki durgunluk [kariyer platosu] dönemleri ele alınmış durgunluk boyutu üzerine detaylı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modelinde tasarlanmış olup, araştırma kapsamında polis memurlarının mesleki durgunluk düzeylerini incelemek amacıyla on sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüş formu hazırlanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın evreni Ankara ili Emniyet Teşkilatında görev yapan personel olup örneklem grubu ise tabakalı amaçsal örnekleme yolu ile 20 polis memurundan oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda personel görüşlerine göre emniyet teşkilatının kariyer durgunluğunun giderilmesi konusunda gerekli çalışmaları yapamadığı, çalışanların önemli bir kısmının mesleki durgunluk döneminde olduğu ve buna bağlı sorunlar yaşadığı, mesleki durgunluğun genelde çalışma süresinin son aşamalarında ortaya çıktığı, meslekte ilerleme olanağını olmadığını, teşkilatta kariyer danışmanlığı birimlerinin olmaması gibi insan kaynaklarının etkin kullanılmamasından kaynaklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için ise diğer bütün devlet kurumları ile birlikte insan kaynakları ve kariyer yönetimine daha fazla önem verilmelidir. Bunun için meslek içi eğitimler, insan kaynakları bölümlerinin açılması, kariyer planlama, rehberlik servisleri, sıkı denetimler gibi değişikliklere gidilerek çalışan sorunlarının en aza indirilmesi konusunda gereken tedbirlerin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's world is going through a change process effectively. Improvement process of these new developments emerged in the field of science and technology are accelerating the further spread of the universe. National police department as a serving public service has to be follow up this process. In this study, concepts about human resources management and professional recession are defined and argued firstly. Professional recession periods of police officers are explained and evaluated in-depth. The study were designed as a case study. Semi structured interview with 10 questions form were developed to examine professional recessions of police officers. Content analysis method were used. The target population of this study is police officers who are working in Ankara National Police Department. The sample of this study is 20 police officers that had been selected by purposeful stratified sampling method. The results of this study showed that National Police Department are not doing required training works about professional recession even most of police officers are lived with professional recession and some health problems according to police officers' view. They think that professional recession are observed in the end of career period and there is no career counseling offices in the national police department. In order to overcome these issues, it is required to give more importance in human resources and career counseling by all state institutions. Vocational training, opening human resources sections, career planning, guidance services and tight controls are recommended in this study