Türk ve Rus dış politikalarında liderlik olgusu: Recep Tayyip Erdoğan - Vladimir Putin karşılaştırması
The leadership phenomenon in Turkish and Russian foreign policies: The comparison of Recep Tayyip Erdoğan and Vladimir Putin
- Tez No: 408865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin'in 2000'li yılların başında iktidara gelmeleriyle birlikte hem Türkiye'de hem de Rusya'da önemli değişimler meydana gelmiştir. Her iki liderin ülkelerinde girdikleri seçimleri kazanarak zamanla daha da güçlenmeleri hem iç hem de dış politikadaki etkilerinin artmasını sağlamıştır. Böylece devletin dış politika davranışlarını“liderlerin”başka bir deyişle“karar verici”lerin algılamalarıyla açıklamanın önemi gündeme gelmiştir. Bu bağlamda, çalışmada dış politika analizi kapsamında geliştirilmiş Lider Kişilik Analizi yönteminden yola çıkarak, ülkelerinin son dönemlerine damgasını vuran Erdoğan ve Putin'in kişilik özelliklerini ve liderlik profillerini ortaya koyarak dış politika üzerindeki etkileri incelenmektedir. Burada üzerinde durulan yetkili karar birimi“Baskın Lider”dir. Baskın lider, dış politika yönünün çizilmesinde bizzat kendisi yetkilidir. Baskın liderin ne tarz bir liderliğe sahip olduğunu belirlemek için siyasi engellerle başa çıkma, bilgiye açıklık ve kişisel motivasyon olmak üzere üç faktör üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bu faktörleri iyi bir şekilde değerlendirebilmek ve çalışmanın sonunda liderlere dair sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek için Erdoğan ve Putin'in yaşamları ile ilgili bazı önemli detaylara yer verilmiş, liderliklerine dair kodlar anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With Recep Tayyip Erdoğan and Vladimir Putin coming into power in the beginning of the 2000s changes have occurred in both Turkey and Russia. As both leaders won elections that they entered in their respective countries in time strengthening their impact on both domestic and foreign policy. Thus, the state's foreign policy behavior, in the words of“leaders”,“decision-makers”perception of statements has been raised as an important agenda. In this context, the study is based on the method of foreign policy analysis developed within the Leader Trait Analysis is to examine Erdoğan and Putin's personality traits and leadership profiles that have recently marked their countries and their impact on foreign policy. Here we focus on the authorized decision maker as the“Predominant Leader.”The Predominant leader by itself is authorized in the drawing up of the direction of foreign policy. In order to determine what kind of leader a Predominant leader is three factors are focus, to cope with reaction to political constraints, openness information and personal motivation. In order to better evaluate these factors and be able to a better compare the leaders Erdoğan and Putin important details about their lives have been given, and codes to their leadership have been tried to be understood.