Popüler kültür bağlamında beden algısı
Popular culture in the context of body image
- Tez No: 408885
- Danışmanlar: PROF. CANAN ATALAY AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Beden olgusu çağlar boyunca sanatın içerisinde etkin olmuştur. İlkel sanatın mağara resimlerinden itibaren başlayan beden betimlemeleri, kendisini çağdaş sanatın farklı eğilim ve tutumlarında göstererek varlığını devam ettirmiştir. 20. Yüzyıla geldiğimizde sosyal, kültürel ve ekonomik değişimler sanatın yönünü etkilemiş ve değişmesini sağlamıştır. Bu dönemde ortaya çıkan pop sanatı popüler kültürün beğenisi ile bedenleri bir tüketim nesnesi durumuna getirmesini sağlamış ve beden olgusunun meta olarak pop sanatına yansıtmıştır. Bu tezde dönemin sanat olgusu ile kitlesel tüketim unsuru olarak görünen bedenin özgürleşme arzusunda gerçekleşen mücadelesi teorik ve uygulama çalışmalarıyla aktarılmıştır. Zaman içerisinde tüketim anlayışının değişmesi beden algısının sanat üzerindeki konumunu da değiştirmiştir. Geçmiş dönemlerden günümüze değişmekte olan beden algısının biçimlerini ve bunun popüler sanatta nasıl yorumlandığı değerlendirilerek bedene yönelik yaklaşımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Body fact has been effective in the art during ages. Body figuration, which started from cave pictures of primitive art, existed by showing it self in different tendeney and manner of modern art. Changes in social, culturel and economical affect the way of art and caused it change in 20 th century. Art of pop, which come up in this time, rendered bodies as consuption object with liking of popüler culture and reflected body fact as meta. In this thesis, whit the art of the term and the struggle of being free of body as a massive consumption factor was transferred with the erotical and application study. In time changing of consuption consideration changed the position of body fact on art shapes of body fact which have been changed since past and appraaches of body was examined by being evalvated how it was commented in popüler art.