Göç bağlamında uluslararası işbirliği ve Türkiye'nin politikaları
International cooperation and Turkey's policies in the context of migration
- Tez No: 408886
- Danışmanlar: DR. MAHİR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
İnsan, doğası gereği daha iyiyi arama ve güvenliğini sağlama iç güdüsüne sahiptir. Bu özellik insanı yeni arayışlar içine sokarken aynı zamanda göçler yaşanmasını da beraberinde getirmiştir. Göç, zamanla sınır aşan ve uluslararası boyutlara ulaşan bir süreç olup, göçün sınır aşan yapısı, çeşitli sorunların sınır ötesine taşınmasına yol açmakta ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Günümüzde gelinen noktada göçün uluslararası boyut kazanmasının göç yönetişimine olan ihtiyacı artırdığı ortadadır. Göç yönetişimi, uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlarken devletler, hegemonik söylemlerini bir yana bırakarak göçle ilgili uluslararası işbirliği girişimlerini artırmaktadırlar. Uluslararası göç hareketlerinde transit veya hedef ülkelerden biri olarak Türkiye, yasadışı göç hareketlerinin önlenmesi ve kontrol edilmesi amacı ile işbirliği faaliyetlerine katılmaktadır. Kimi zaman transit ve kimi zaman da hedef rolündeki Türkiye, küresel göç yönetişiminin tüm dünyada kurgulanması açısından önemli bir role sahiptir. Çalışmada, uluslararası göçün önlemesinde uluslararası işbirliğinin etkinliği araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye özelinde göç alanında uluslararası işbirliği ile ilgili yeni bir bakış açısı getirmektir. Bu bağlamda çalışmada teorik bir inceleme ile göçe ilişkin kavramsal çerçeve oluşturulmakta, göç yönetişimi ve beraberinde getirdiği uluslararası işbirliği göç kapsamında incelenmektedir. Özellikle Türkiye'de göçle ilgili hukuksal-kurumsal yapılanma ve bu yapılanmanın uluslararası işbirliğindeki rolü ortaya konmakta ve göç alanında uluslararası işbirliği çabaları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human being has an instinct to search for its own safety and wellness by its very own nature. This instinct not only leads it for further search but also leads to migration movements. Migration is a trans-boundary and international process and its trans-boundary structure transfer various problems into trans-boundary level as well. It also requires improvement in international cooperation. At this particular point in contemporary world, it is obvious that there is a growing need in migration governance as a result of international dimension of migration. Migration governance leads states to put their hegemonic discourse a side and increases their efforts in migration related international cooperation. Turkey had and has been actively involved in international cooperation in order to prevent and control migration movements as a migration receiving or target country. Turkey-as transit and/or target country for migration, plays a significant role for management of global migration governance. In this study, effectiveness of international cooperation in preventing international migration is investigated. The aim of this study is to bring a fresh look regarding international cooperation in the field of migration. In this context, following the theoretical framework regarding migration concept, migration governance and international cooperation in terms of migration has been analyzed. Particularly, migration-related legal and institutional structure in Turkey and their linkage with international cooperation in this field is put forward. Furthermore, international cooperation efforts regarding migration have also been examined.