6331 sayılı yasanın Manisa ilinde mikro işletmelerde anlaşılmasına ve uygulamalara yönelik bir araştırma
Research about understanding and practices of 6331 numbered law at micro sized enterprises
- Tez No: 409019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de iş güvenliği uygulamaları Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren başlamıştır. 1865'li yıllarda ilk yazılı düzeneleme yapılmış ancak hayata geçirilememiştir. Yürülüğe giren ilk yazılı metin 1869 yılında kabul edilen Maadin Nizamnamesidir. Cumhuriyetin ilanıyla birinci millet meclisi Zonguldak ve Ereğli Havzası Fahmiyesinde Mevcut Kömür Tozlarının Amale Menafii Umumiyesine Füruhtuna kanununu çıkartılarak ilk iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenleme yapılmıştır. AB üyeliği hedefinde olan ülkemiz, 2005 yılında AB Müktesebatına Uyum Programını yayınlamıştır. 2007-2013 yıllarını kapsayan bu program çerçevesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılması planlanmıştır. Bunun için 4857 sayılı İş Kanunundan iş sağlığı ve güvenliği bölümleri çıkarılmıştır. Yeni kanun“Önce insan hayatı”anlayışını yansıtmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, iş sağlığı ve güvenliğinın tarihsel gelişimi ve ülkemizin şimdiki durumu, kamu kurumlarının istatistiksel verileriyle anlatılmaktadır.Çalışmanın son bölümünde, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili anket çalışmamızın sonuçları ve bu sonuçların değerlendirilerek yorumlanması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
First practises of work safety in Turkey begins with Ottoman Era. First regulations were planned to made in 1865 but it couldn't have been practiced till“Maadin Nizamnamesi”which was written and applied in 1869. With the declaration of republic, National Assembly has made the law which was known as“Zonguldak ve Ereğli Havzası Fahmiyesinde Mevcut Kömür Tozlarının Amale Menafii Umumiyesine Füruhtuna kanunu”. Within aim of being a member in EU, our country has declared“AB Müktesebatına Uyum Programı 2007-2013”4857 numbered Work Law has been reshaped by cancelling work safety part. Instead of that part 6331 numbered Law of Work Safety and Health was made in 30th June of 2012 with“Priority is human”motto. At the first part of this research, historical development of work safety- health and official statistics and general practises in Turkey were told. At the other part of our research, you can find results of work safety and health survey