The effect of context-aware applications on the progress of M-learning
Mobil öğrenimi üzerinde bağlam farkındanlıklı uygulamaların etkileri
- Tez No: 409027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AİŞE ZÜLAL ŞEVKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mobil aygıtlar için son teknolojinin hızlı gelişimi öğrenme konusunda yeni yolların oluşumuna katkı sağlamaktadır. Bu tezde, mobil öğrenme sürecinde bağlam farkındalıklı uygulamaların etkileri incelenmiştir. Bağlam farkındalıklı özellikler kullanılarak kullanıcıların öğrenmede ilerlemelerini kontrol eden bir mobil uygulama (YouGuide) geliştirilmiştir. Öğrenme kaynağı olarak hadis (Hz. Muhammed'in (s.a.v) söz, fiil ve takrirleri) kullanılmıştır. İslam ile ilgili bu türden mevzuların kaynakları için yeni bir öğrenme yolu önerilmiştir. Bu yeni yaklaşıma yardımcı olması için bağlam farkındalıklı mobil öğrenme hakkındaki önceki çalışmalar incelenmiştir. Önerilen sistem öğrenme sürecinin iyileşmesi için teknik ve pedagojik konuları göz önüne almıştır. Mobil öğrenme uygulaması geliştirmek için bir iskelet yapısı önerilmiştir. Önerilen sistemin geliştirilmesinden sunulmasına kadar son teknolojik araçlar kullanılmıştır. Önerilen YouGuide uygulaması 20 kullanıcı (üniversite öğrencisi, öğretim elemanı) tarafından test edilmiştir. YouGuide'ın değişik özelliklerini, kullanılan üç bağlam kategorisini (yer, zaman ve profil)ve bunların öğrenme sürecine etkilerini değerlendirmek için test kullanıcıları ile iki anket çalışması yapılmıştır. Her iki anket sonucu, geliştirilen uygulamanın ciddi kullanım problemlerine sahip olmadığını ve bağlam farkındalıklı mobil öğrenme uygulaması için önerilen sistemin Hadis öğrenme sürecini hızlandırma amaçlı kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of emerging technologies for mobile devices makes them able to contribute strongly to the creation of new paths for Learning. In this thesis, the effect of context-aware applications on the progress of M-learning is examined. A mobile application YouGuide is developed to check the progress of users using context-aware features. The learning resource used is Hadith (the speech, and behavioral instructions of the prophet Mohamed PBUH). A new way of learning is proposed for this type of Islamic legislation sources. The previous studies in context-aware mobile learning are surveyed to help in this new approach. The proposed system puts into consideration the technical and pedagogical issues to enhance the learning process. A framework for M-learning application development is offered. Cutting-edge tools are used from development to present the proposed system. The proposed system is tested on 20 users (university students, and lecturers). Two questionnaires are conducted with test users to evaluate the different characteristics of YouGuide, and to evaluate the three context's categories used (Location, Time, and Profile) and their effect on the learning progress. The results of both questionnaires show that our application doesn't have any serious usability problems, and the proposed system for context-aware mobile learning applications can be used to increase the progress of Hadith learning.