İnşaat şantiyelerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin incelenmesi: Tokat ili örneği
Examination of occupational health and safety measures on construction sites: The case of Tokat province
- Tez No: 929184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmada, Türkiye'nin en önemli sektörlerinden biri olan ve ülke ekonomisinde geniş yer kaplayan inşaat sektörüne yönelik olarak iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin ne ölçüde uygulandığı bağlamında Tokat ilinde bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca mevcut literatürde pek çok il ve bölgede buna benzer çalışmalar olsa da bu çalışmalara güncel bir katkı olarak henüz üzerinde çalışılmamış bir il olan Tokat ilinde yapılacak bu çalışma ile literatüre katkı sağlanması da hedeflenmiştir. Çalışmanın kapsamı Tokat ilinde seçilen inşaat şantiyelerinde uygulanan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin değerlendirilmesi ile sınırlıdır. Çalışmada, bilimsel araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemi kullanılarak evreni temsil etmesi amacıyla 306 sektör çalışanı üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu bağlamda Tokat ilinde bulunan inşaat şantiyelerinde saha çalışması yapılarak işçi, işveren ve mühendislerle yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler değerlendirilerek iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin ne ölçüde uygulandığı, uygulanmasının önündeki engeller, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin işçi, işveren ve mühendisler tarafından yeterince anlaşılıp anlaşılmadığı ve çalışanların bu konudaki farkındalıkları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Ayrıca farklı illerde bu araştırmaya benzerlik gösteren çalışmalara yer verilmiş ve sonuçların değerlendirilmesi sürecinde ilgili çalışma bulgularından faydalanılmıştır. Bunlara ek olarak çalışmada yapılacak değerlendirmede referans alınacak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile konuyla ilişkili diğer yönetmelikler incelenmiş ve şantiyelerden elde edilen bulgularla beraber karşılaştırma yöntemiyle değerlendirme yapılarak öneriler sunulmuştur. Anket sorularının belirlenmesinde ilgili literatürden yararlanılmıştır. Araştırma elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve sunulan önerilerle birlikte sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the extent to which occupational health and safety measures are implemented in the construction sector, one of Turkey's most significant industries and a major contributor to the national economy, with a particular focus on the province of Tokat. While similar studies exist for various provinces and regions in the current literature, this research seeks to contribute to the literature by examining Tokat, a province that has not yet been the subject of such studies. The scope of the study is limited to the evaluation of occupational health and safety measures implemented at selected construction sites in Tokat. A quantitative research method was employed as the scientific research approach, and a study was conducted with 306 sector employees to represent the population. Fieldwork was carried out at construction sites in Tokat, during which surveys were administered using a face-to-face interview technique with workers, employers, and engineers. The data obtained from the surveys were analyzed to assess the extent of the implementation of occupational health and safety measures, the barriers to their implementation, the level of understanding of these measures among workers, employers, and engineers, and the awareness of employees regarding these issues. In addition, studies from other provinces that are similar to this research were reviewed, and relevant findings from these studies were utilized during the evaluation process. Furthermore, the study examined the Occupational Health and Safety Law No. 6331 and other related regulations as references for the assessment. The findings from the construction sites were compared with these legal frameworks, and recommendations were provided accordingly. The survey questions were formulated based on a review of the relevant literature. The research was concluded with an evaluation of the findings and the presentation of recommendations.