Classification of calibrations on R^n for n≤7
R^n üzerindeki kalibrasyonların n≤7 için sınıflandırılması
- Tez No: 409278
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SADIK DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezdeki asıl amacımız n≤7 için R^n'nin olası bütün kalibre edilmiş altmanifoldlarını anlamaktır. Tezin genelinde kullanılacak olan konuyla ilgili temel çalışmayı yaparak başlayacağız. Sonrasında kalibre edilmiş geotmerilerin genel teorisini çalışıp bazı ilginç örneklerini vereceğiz. R^n üzerindeki bir, iki, n-1 ve n-2 boyutlu kalibrasyonları inceledikten sonra, çalışılması kolay olmayan ilk iki duruma yoğunlaşacağız: R^6 ve R^7 üzerindeki üç-boyutlu kalibrasyonların sınıflandırılması. R^6 üzerinde özel Lagrangian, Kähler, tek nokta ve çift nokta isimlere sahip dört farklı kalibrasyona sahip olacağız. R^7 üzerinde ise bunlara ek olarak birleşmeli, CP^2, çift CP^1, S^1, S^2 ve S^3 olarak adlandırdığımız altı farklı kalibrasyon elde edeceğiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our aim is to understand all possible calibrated submanifolds of R^n for n≤7. We start with basic definitions and tools that are used throughout this thesis. Then we study the general theory of calibrated geometries and give some interesting examples of them, following the historical development of the subject. After examining calibrations on R^n with dimensions one, two, n-1, and n-2 for arbitrary n, we focus on the nontrivial cases: classification of 3-dimensional calibrations on R^6 and R^7. On R^6, we have four types of calibrations, namely special Lagrangian, Kähler, single point and double point calibrations. On R^7 in addition to these four cases, we get six new types, which are called as associative, CP^2, double CP^1, S^1, S^2 and S^3 calibrations.