Aydın İli merkez eczanelerinde reçetesiz satılan alternatif tıp ilaçlarından satın alan kişilerin beklentileri ve bilgi düzeylerine yönelik anket çalışması
A survey on the expectations and knowledge level of people who buy alternative medicine drugs without prescription from the central Aydın pharmacies
- Tez No: 409525
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Tüm dünyada, reçete dışı ilaç kullanımı son derecede yaygındır. Kişiler, çok çeşitli nedenlerle reçete dışı ilaç kullanmaktadır. Bunların bir bölümü de alternatif yöntem olarak bilinen bitkisel ilaçlardır. Bu çalışmada, Aydın ili merkez eczanelerine reçetesiz ilaç almak için başvuran kişilerin sosyodemografik özellikleri ile kullandıkları ürünler arasında bir ilişkinin olup olmadığının, hangi tür ilaçları, ne amaçla ve ne oranda aldıklarının tespit edilmesi ve bu kişilerin TAT hakkında ne düşündüklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışma, gönüllülük esasına dayalı, kesitsel, tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlandı. Çalışma öncesinde, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. Evrenimiz, Aydın il merkezi 18 yaş üstü nüfusu olarak belirlendi. Örneklem büyüklüğü, EPİ İNFO STATCALC istatistik programında beklenen prevalans %50 (p %50), tip 1 alfa hata payı 0,05 alınarak %95 güven aralığında, 842 olarak tespit edildi. Bu amaçla, 1 Eylül 2014-31 Aralık 2014 tarihleri arasında, Aydın Eczacılar Odası Başkanlığı'nın kayıtlarından rastgele örneklemle tespit edilmiş olan eczanelere başvuran ve reçetesiz satılan ilaç kullanan kişilere, hazırlanan anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile anketörler tarafından dolduruldu. Anket formuna son şekil verilmeden önce, 25 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Anketörün ziyareti sırasında eczaneye gelen ve çalışmaya katılmayı kabul eden ardışık 851 erişkin (18 yaş üstü) çalışmaya alındı ve onam formu imzalatıldı. Daha sonra toplanan bilgiler, SPSS 18.0 paket programıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Over-the-counter (OTC) drug use is extremely common all around the world. This study aims to find out the relation between the sociodemogrophic features and preferred drugs, to identify drug preferences and to evaluate opinions on CAM of individuals who admitted to the pharmacies for OTC drugs in Aydin. Method: This study was designed as a voluntary-based cross-sectional descriptive study. It was approved by Adnan Menderes University Medical School Ethics Committee. The target population was 18 year old and above who resides in Aydin. The sample size was identified as 842 individuals (according to the anticipated relevance 50% (p 50%), type 1 alpha tolerance 0.05 and 95 % reliability range from the EPI INFO STATCALC statistical software). The questionnaires were applied to the individuals who came to buy OTC drugs from pharmacies chosen among the Aydın Pharmasists Association records by randomized sampling. The questionnaire forms were applied face to face and filled by the pollsters. It was applied to 25 individuals before shaping the final version. During the pollsters' visit, 851 consecutive adults (18-year-old and above) volunteer individuals took part in the research and they were asked to sign an informed consent form. The data were assessed by SPSS 18 package program.