Pelemir bitkisinin pirolizi
Pyrolysis plant of Pelemir
- Tez No: 409877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında; Pelemir bitkisi dönüşüm yöntemi (piroliz) ile günümüzde kullanılan yakıtlara alternatif olabilecek sıvı ürün (bio-oil)'e dönüştürülme olanakları araştırılmıştır. Sıvı ürün elde etmek için optimum çalışma şartları (piroliz sıcaklığı, parçacık boyutu, ısıtma hızı, azot gazı akış hızı, alıkonma zamanı ve yoğunlaşma sıcaklığı) belirlenmiş ve sıvı (bio-oil) ürünün alternatif enerji kaynağı olabilirliği araştırılmıştır. Sabit yataklı reaktörde piroliz deneyleri yapılmıştır. Elde edilen bio-oilin yapısı çeşitli spektroskopik ve kromatografik yöntemlerle incelenmiş ve neticede bio-oilin günümüzde kullanılan sıvı yakıtlara alternatif, yenilenebilir çevre dostu enerji kaynağı olabileceği gibi birçok kimya endüstrisi içinde kimyasal hammadde girdisi olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the probability of liquid products transformation into currently used alternative fuels with the Pelemir plant transformation metod (pyrolysis) was investigated. Optimum conditions in terms of liquid products (pyrolysis temperature, particle size, heating rate, the nitrogen gas flow rate, retention time and the condensation temperature) are the possibility of the use of the liquid (bio-oil) as an alternative energy source was investigated. Prolysis tests have been carried out on the fixed bed reactors. The resulting bio-oil structure was examined by various spectroscopic and chromatographic metods and in result bio-oil currently used as a liquid has been determined likely to be a renewable environmentally friendly energy source and also a chemical row material for many chemical industries.