Çalışma hayatında iş stresi ve tükenmişlik
Work stress and burnout in working life
  1. Tez No: 410176
  2. Yazar: AYŞE EĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı, çalışanların stres ve tükenmişlik düzeylerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi, görülen iş stresi ve buna bağlı olarak gerçekleşen tükenmişliğin önlenmesinin birey yaşantısına ve örgüt iklimine yapacağı olumlu katkıları tespit etmektir. Çalışma iki bölüm halinde planlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde stresin tanımı, nedenleri belirtileri, sonuçları ve stresle ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde tükenmişliğin tanımı yapılmış, kişisel ve çevresel nedenlerine değinilmiştir. Tükenmişlikle ilgili yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar sonucunda tükenmişliğin yurt içinde hala yeteri kadar araştırma konusu yapılmadığı görülmüş ve mesleki tatminsizliğin önlenebilmesi için tükenmişlik konusunda yapılan araştırmaların genişletilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda iş stresinin, bireyin tükenmişlik düzeyini arttırdığı saptanmıştır. Ayrıca çalışmada, tükenmişlik ve stress ilişkisi sağlık sektörünün öznel koşullarından dolayı önemli bir yere sahip olduğu belirlenmiştir. Stres ve tükenmişlik düzeyinde meslekler, ücret, çalışma sistemi ve çalışılan birime göre farklılıklar olduğu görülmüştür. Stres ve tükenmişlik kavramları genelde çalışanlar açısından incelenmiş, sonrasında bir bütünlük oluşturacak şekilde sağlık çalışanları özeline indirgenerek incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Stres, Tükenmişlik, İş stresi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that affect employee stress and burnout level and the positive contributions of the prevention of this observed work-related stress and burnout to the individual life and organisations' climates. The study is divided into two parts. In the first part, the definition of stress, its causes and symptoms and also studies on stress are given. In the secon part of the study, burnout is defined and its personal/enviromental reasons are examined. Results of the both domestic and foreign studies on burnout has shown that there have not been enough domestic studies regarding burnout and in order to prevent career dissatisfaction, the studies on burnout need to be expanded. As the result of the study, it is found that the work stress increases the individuals' level of burnout. In the study, it is also determined that the relationship between stress and burnout is exceptionally important in the health care industry because of its subjective conditions. It is found that the stress and burnout level differ significantly according to profession, wage, working system and department of work. Stress and burnout concepts is mostly analyzed from the point of employees and afterwards the obtained data is examined specifically according to the healthcare personnel. Keywords : Stress, Exhaustion , Work stress