Yerel yönetimlerde sağlık hizmetleri uygulamalarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of healthcare practices in local authorities
  1. Tez No: 671679
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN EKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Administration, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, büyükşehir belediyeleri örneğinde, Türkiye'de yerel yönetimlerin sağlık alanındaki hizmetlerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla Türkiye'deki otuz büyükşehir belediyelerinden sekiz ana başlıkta sağlık hizmetlerine yönelik gerçekleştirdikleri hizmetlerin verilerini paylaşmaları istenmiştir. Çalışma, veri sağlayan dokuz büyükşehir belediyesinin verileri ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler ışığında nicel yöntemlerle sunulan sağlık hizmetlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Söz konusu karşılaştırmaların yapılabilmesi için belediyelerin gerçekleştirdikleri faaliyetler farklı alanlarda uzmanlığa sahip beş uzman tarafından önem derecesine göre puanlandırılmıştır. Akabinde belediyeler bu puanlandırmalar kullanılarak faaliyetlerine göre bir değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır. Nihai olarak araştırmaya katılan büyükşehir belediyeleri, yapmış oldukları sağlık hizmetleri kapsamında aldıkları puanlarına göre karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dokuz büyükşehir belediyesi katılmıştır. Veri paylaşan büyükşehir belediyeleri arasında iki farklı değerlendirme yapılmıştır. Yapılan her iki değerlendirmede de en yüksek puanı alanın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğu bulgusu saptanmıştır. En fazla veri paylaşan belediyelerin Marmara Bölgesinde yer alan belediyelerin olduğu ve veri paylaşan belediyelerin çoğunlukla 6360 sayılı yasa öncesinde de büyükşehir belediyesi olduğu bulgusuna rastlanılmıştır. Sonuç: Belediyelerin (i) sağlık hizmeti konusunda birçok faaliyet gerçekleştirdiği, (ii) gerçekleştirilen bu faaliyetlerde en fazla öne çıkanların engellilere ve yaşlılara yönelik hizmetler olduğu, (iii) en düşük önem düzeyinde ise laboratuvar hizmetlerinin olduğu, (iv) uygulamada başarılı ve en iyi belediye örneğinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, takip eden en iyi belediye örneğinin ise Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine and evaluate the services of local authorities in the field of health in Turkey, in the example of metropolitan municipalities. Material and methods: In order to perform the study, the data of health services in eight major titles were requested from thirty metropolitan municipalities in Turkey. The study was carried out with the data of nine metropolitan municipalities that provided the data. In the light of the data obtained, the health services provided were compared by quantitative methods. To make these comparisons, the activities accomplished by the municipalities were scored according to their importance by five experts with different expertise. Subsequently, the municipalities were evaluated according to their activities exploiting these scores. Finally, the metropolitan municipalities participating in the study were evaluated comparatively according to the scores they received within the scope of the health services they provided. Results: Nine metropolitan municipalities were participated in the study. The metropolitan municipalities sharing data were subjected to two different assessments. Accordingly, it was found that Kocaeli received the highest score in both assessments. In addition, it was found that the municipalities that share the most data are those located in Marmara region, and the ones that share data are mostly metropolitan municipalities before the law numbered 6360. Conclusion: It was determined that (i) municipalities carry out many activities in the field of health; (ii) the most prominent in these activities are for the disabled and the elderly people, while (iii) the least important is laboratory services; (iv) Kocaeli Metropolitan Municipality is the mosty succcesful municipality which is followed bu Bursa Metropolitan Municipality and Muğla Metropolitan Muncipality.