Kaynak temelli bakış, sürdürülebilir rekabet avantajı, işletme kaynakları ve yetenekleri: Otomotiv sektöründe bir araştırma
The resource-based perspective, resources, capabilities and sustainable competetive advantage: The study of automotive industry
- Tez No: 410215
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ YILMAZ GÜZEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Rekabet avantajı elde etmek ve bunu sürdürebilmek için stratejik kaynaklar olarak değerlendirilen, firma kaynaklarının değerli, nadir ve taklit edilemez (ya da taklidi maliyetli) olması gerekir. Bu çalışma kaynak temelli bakış kapsamında, maddi ve maddi olmayan kaynakların ve organizasyon yeteneklerinin VRIO çerçeve kullanılarak; değerli, nadir, taklit edilemez (ya da taklidi maliyetli) özelliklerinin firma performansına etkileri araştırılmıştır. Otomotiv endüstrisinde TAYSAD üyesi ve Marmara, Ege bölgesinde faaliyet gösteren, 141 firma yöneticisinden elde edilen veriler güvenilirlik testi uygulamasından sonra, yapısal eşitlik modeli (YEM) ile test edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, firmaların sahip olduğu maddi ve maddi olmayan kaynak ve organizasyon yeteneklerinin, değerlilik, nadirlik ve taklit edilemezlik (ya da taklidi maliyetli) özellikleri ile firma performansı üzerinde olumlu, etkileri tespit edilmiş, bazı boyutlarda ise etkilemediği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Kaynak Bağımlılığı (RD), Kaynak Temelli Bakış (RBV),Organizasyon, Kaynaklar, Yetenekler, VRIO Çerçeve
Özet (Çeviri)
In order to achieve competitive advantage, firm's strategic resources have to be valuable, rare and imitable. In this study, in the scope of resource-based view (RBV), the effects of characteristics of tangible, intangible resources and organizational capabilities, which are valuable, rare and imitable (or costly to imitate), to firm's performance is investigated by using the VRIO framework. The data collected from 141 senior managers from the members of TAYSAD (Association of Automotive Parts & Components Manufacturers) companies and the Marmara and the Again regions' local companies in automotive industry. The data is tested by trustworthy test and structural equation model test. In the end, it is observed that the firms' tangible & intangible resources and organizational capabilities have positive effects on firm's performance, as well as no effects in some extent, when considering the valuable, rare and imitable (or costly to imitate) characteristics. Key Words : Resource Dependence, (RD), Resource Based View (RBV), Organization, Capability, VRIO Framework