Entrepreneurial orientation and internationalization of SMEs: The mediating impact of network ties
Küçük ve orta ölçekli işletmelerde girişimcilik eğilimi ve uluslararasılaşma: Network bağlantılarının aracı rolü
- Tez No: 726906
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
This study is located at the intersection of entrepreneurship and international business literature; more specifically, at the intersection of the literature on entrepreneurship orientation (EO) and the network view of internationalization. First, the effects of EO on Turkish SME internationalization were examined. Second, potential network ties that a firm establishes and utilizes were categorized into three different types as social, business, and institutional ties, and the effects of these network ties on the internationalization of SMEs were analyzed. Third, the relationship between EO and network ties in SME internationalization was investigated. By doing so, this research was intended to generate answers to the research questions presented. (1) What is the role of EO in Turkish SME internationalization? (2) What types of network ties are utilized by SMEs to internationalize? (3) What are the roles of these different types of network ties in Turkish SME internationalization? (4) What is the nature of the relationship between EO and different network ties in EC SME internationalization? To generate answers to these research questions, SMEs from Turkey—a medium-sized emerging economy with a unique geographical location at the intersection of Europe, Asia, and Africa—were investigated. This research is designed as a quantitative research built on primary cross-sectional survey data and conducted in three phases. The first step of the research includes a review of the literature on EO, network ties, and firm internationalization with a particular emphasis on EC SMEs. In this phase, the research questions and the type of research are clarified. Theoretical foundations of the study are also clarified, and a research model is developed. Since the aim of research is to test a set of hypothesized relationships within a theoretical framework, a cross-sectional research design is employed, and an empirical study is conducted. In the second phase of this research, the relevant measures, scales, and the data collection instrument are developed. The sampling frame of the study, which includes Turkish SMEs involved in international business, is identified. The questionnaire is tested via a pilot study including interviews with experts in academia and industry. Primary survey data collected from 401 Turkish SMEs is analyzed to test the hypothesized relationships in the research model indicated. The third phase is the discussion of findings to generate answers to the predetermined research questions, and to highlight the theoretical and managerial contributions of the research. Structural equation modeling was applied to the hypothesis and the results indicated. According to the test results, the association between EO and internationalization of Turkish SMEs are positive and significant. The relationship between EO and network ties (social, business, and institutional) is significant and positive. In addition, the relationship between network ties and internationalization of Turkish SMEs are positive. The results of the relationship between business and social network ties and internationalization of Turkish SMEs are strongly supported by the findings; however, the relationship between institutional network ties and internationalization of SMEs in Turkey was supported weakly. Finally, the findings of mediation analysis indicated that there is a partial mediation in the relation between EO and internationalization of Turkish SMEs via network ties. The main contribution of this study is the integration of EO and network theory in the international business literature in the context of emerging countries particularly in Turkey as an emerging country. This study contributes to the research on entrepreneurship, internationalization, network ties, emerging market firms, and SMEs. Based on the findings of the quantitative research, several implications for managers and policy makers were suggested.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma girişimcilik ve uluslararası işletme literatürünün kesiştiği noktada yer almaktadır; daha spesifik olarak girişimcilik eğilimi ile uluslararası network görüşünün kesiştiği noktada konumlanmıştır. İlk olarak, girişimcilik eğilimin küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBI) uluslararasılaşması üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkincisi, bir firmanın geliştirdiği ve kullandığı network bağları sosyal, iş ve kurumsal bağlar olarak üç farklı tipte kategorize edildi ve bu network bağlarının KOBİ'lerin uluslararasılaşması üzerindeki etkileri analiz edildi. Üçüncü olarak, KOBİ uluslararasılaşmasında girişimcilik eğilimi ve network bağları arasındaki ilişki araştırıldı. Böyle yaparak, araştırmada sunulan sorulara cevap üretmek amaçlanmıştır. Araştırma soruları: (1) Türk KOBİ uluslararasılaşmasında girişimcilik eğilimin rolü nedir? (2) KOBİ'ler uluslararasılaşmak için hangi network bağlarını kullanılır? (3) Türk KOBİ uluslararasılaşmasında bu farklı network bağlarının rolleri nelerdir? (4) Türk KOBİ'lerin uluslararasılaşmasında girişimcilik eğilimi ve farklı network bağları arasındaki ilişkinin doğası nedir? Bu araştırma sorularına cevap üretmek için, Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesiştiği noktada eşsiz bir coğrafi konuma sahip orta ölçekli yükselen bir ekonomi olan Türkiye'den KOBİ'ler araştırıldı. Bu araştırma, birincil kesitsel araştırma verisine dayanan ve üç aşamada yürütülen nicel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın ilk adımı, girişimcilik eğilimi, network bağları ve KOBİ'lerin uluslararasılaşması ile ilgili literatürün gözden geçirilmesini içermektedir. Bu aşamada araştırma soruları ve araştırma türü açıklığa kavuşturulmuştur. Çalışmanın teorik temelleri de açıklığa kavuşturulmakta ve bir araştırma modeli geliştirilmektedir. Araştırmanın amacı, teorik bir çerçeve içinde bir dizi hipotez ilişkisini test etmek olduğundan, kesitsel bir araştırma tasarımı kullanılıp ve ampirik bir çalışma yapıldı. Bu araştırmanın ikinci aşamasında, ilgili ölçekler ve veri toplama belirlenmiş ve geliştirilmiştir. Uluslararası alanda faaliyet gösteren Türk KOBİ'lerini içeren çalışmanın örnekleme çerçevesi belirlenmiştir. Anket Akademi ve sanayi uzmanlarını kapsayan bir grup tarafından pilot bir çalışma ile test edilmiştir. 401 Türk KOBİ'sinden toplanan birincil anket verileri, belirtilen araştırma modelinde kurulmuş hipotez ilişkileri test etmek için kullanılmıştır. Üçüncü aşama, önceden belirlenmiş araştırma sorularına cevap üretmek ve araştırmanın teorik ve yönetimsel katkılarını vurgulamak için bulguların tartışıldığı aşamadır. Hipotezler yapısal eşitlik modelinde test edildi ve sonuçlar gösterildi. Test sonuçlarına göre, girişimcilik eğilimi ile Türk KOBİ'lerinin uluslararasılaşması arasındaki ilişki olumlu ve anlamlı çıkmıştır. Girişimcilik eğilimi ve network bağları (sosyal, iş ve kurumsal) arasındaki ilişki de önemli ve anlamlıdır. Buna ek olarak, Türk KOBİ'lerinin network bağları ile uluslararasılaşması arasındaki ilişki de olumludur. İş ve sosyal network bağları ile Türk KOBİ'lerinin uluslararasılaşması arasındaki ilişkinin sonuçları, bulgularla güçlü bir şekilde desteklenmektedir; ancak Türkiye'deki KOBİ'lerin kurumsal network bağları ile uluslararasılaşması arasındaki ilişki zayıf bir şekilde desteklenmiştir. Son olarak, aracılık (mediation) analizi bulguları, girişimcilik eğilimi ile Türk KOBİ'lerinin network bağları yoluyla uluslararasılaşması arasındaki ilişkide kısmi bir aracılık olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın ana katkısı, girişimcilik eğilimi ve network teorisinin uluslararası iş literatüründe, özellikle yükselen piyasalardan biri olan Türkiye'de entegrasyonudur. Bu çalışma girişimcilik, uluslararasılaşma, ağ bağları, gelişmekte olan piyasa firmaları ve KOBİ'ler üzerine araştırmalara katkıda bulunmaktadır. Kantitatif araştırmanın bulgularına dayanarak, yöneticiler ve politika yapıcılar için çeşitli değerlendirmeler önerilmişti