Yeşil bütçe yaklaşımı ve değerlendirilmesi
Green budget approach and evaluation
- Tez No: 410333
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çevre, insanlar için hayati öneme sahip bir unsurdur. Çevre ile sürekli etkileşim halinde bulunan insanların ekonomik faaliyetleri ile çevreye doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz etkileri söz konusudur. Üretim veya tüketim faaliyetleri sırasında çevrenin sınırlılığının ve kapasitesinin göz ardı edilmesi günümüzde yaşanan çevresel sorunlarına zemin hazırlamıştır. 20. Yüzyılda gözlemlenen yaygın çevre sorunları olan kentleşme, nüfus artışı, küresel ısınma, biyoçeşitlilikte azalma, ozon tabakasında incelme ve çevre kirliliğiyle mücadele etmek üzere devletlere görev yüklenmiştir. Devlete yüklenen bu görev, çevre sorunlarıyla mücadele etmede kamusal politika araçlarından bütçeler aracılığıyla kamusal harcamaları ve kamusal gelirleri çevresel bir anlayış içinde dizayn etmelerini, diğer bir deyişle yeni bütçe anlayışlarından yeşil bütçelemeyi gündeme getirmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde bütçenin kavramsal boyutu, yeni bütçeleme anlayışları ve çevre sorunları ele alınacaktır. Yeşil bütçelemenin tanımlanması, gerekçelendirilmesi ve yeşil bütçelerin yapısı ikinci bölümde yer verilen temel konulardır. Çalışmamızın son bölümü olan üçüncü bölümde Almanya, İngiltere, Norveç ve Türkiye'de yeşil bütçe uygulamaları hakkında açıklamalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The environment is a vital element for the people.The people who are in constant interaction with the environment directly or indirectly adversely affect the environment by economic activities. The ignoring of the capacity and limitation of the environment during the production or consumption activities paved the environmental problems experienced today. Duty to combat environmental issues which have been observed in the 20th century that common environmental problems of urbanization, population growth, global warming, reduction of biodiversity, the ozone layer depletion and environmental pollution have been uploaded to the state. These duties to the state have brought designing state's expenditures and state's governmental revenues in an environmental approach via budgets as a one of public policy tools to cope with environmental problems, in other words these duties to the state have brought new budget approach as green budgeting to agenda. At the first chapter of this thesisconceptional size of the budgets, environmental problems and new budgeting approaches will be discussed. At the second chapter, defining green budgeting, justification of green budgeting and the structure of the green budgets are the main topics included. At the third part as the latest chapter, explanations about green budget implementation in Germany, England, Norway and Turkey will be placed.