From revolution to reform: The Iranian state left intacted
Devrimden reforma: Değişmeden kalan İran devlet yapısı
  1. Tez No: 410366
  2. Yazar: SEÇKİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
1979 İran devrimi 20. yüzyılın beklenmedik politik karmaşalarından birisi olarak anılır. İran devrimi 'beklenmedik' bir durum olarak anılır, çünkü kimse Şah'ın devrileceğine inanmamıştır. Her ne kadar ilk başlarda Ayetullah Humeyni bir kahraman olarak görülse de, Ulema'dan farklı siyasi süşünclere sahip diğer politik gruplar için 'istibdat' dönemi geri gelmiştir. 'Otokratik dönemin geri geldiğini' öne sürüyoruz, çünkü bize göre İran'a özgü mutlak otorite algısı ve yönetim şekli monarşiden İslami cumhuriyete geçişte bir değişikliğe uğramamıştır. Bu noktadan hareketle hipotezimizi İran devlet yapısı üzerinde şekillendirdik. Özellikle Mahammad Reza Pahlavi dönemine yoğunlaştık; zira devrim dinamikleri özellikle 1953 darbesinden sonra Şah'ın artan gücünün etrafından toplanmıştı. Değişmeyen İran devlet yapısını değerlendirerek bugünkü İran ve onun sosyo-politik tutumu ile bir bağlantı kurmayı amaçladık. Araştırma süresince İran'daki kaynaklara ulaşma noktasında zorluklar yaşadık, çünkü oldukça fazla sayıda kaynak ve yazar İran kütüphanelerinden ve İran'dan uzaklaştırılmıştır. Bu nedenle bazı önemli Farsça görüşlere dipnot düşemedik. Söz konusu bu görüşlere İngilizce kaynaklar üzerinden ulaşarak hipotezimizi güçlendirmeye çalıştık. Bu çalışma ile monarşiden bu yana değişmeden kalan devlet yapısını kanıtlamayı ve devlet ile toplum arasındaki bitmek bilmeye çatışmayı göstermeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
The 1979 Iranian Revolution was called as one of the unexpected and political turmoil of the 20th century. It was called as 'unexpected' fact, because no one believed to fall the Shah from the throne. Even the Ayatollah Khomeini was seen initially as a hero, the 'estebdat' (autocratic) period came back for the 'other' revolutionary groups, who had different political argument from the ulama. We claimed that 'the autocratic period came back', because the particular structure (about the absolute authority and administration) to Iran was not change from the monarchy to the Islamic republic. Starting this point of view, we shaped our hypothesis on the Iranian state structure. We deeply concentrated on the period of Mohammad Reza Pahlavi, because the revolution dynamics gathered around the rising power of the Shah after the 1953 coup d'état. We aimed to link up today's Iran and its socio-political attitude with analyzing the stationary state structure of Iran. During the research period, we had difficulty in accessing the sources in Iran, because quite a few sources and writers were suspended from Iranian libraries and Iran. For this reason, we cannot gloss some important Persian remarks. We tried to strengthen our hypothesis for accessing the English versions of the above mention remarks. With this study, we aimed to demonstrate the Iranian intacted state structure from the monarchy and to show the never-ending conflict between the state and the society.