Cengiz Aytmatov'un eserlerinde çocuk psikolojisi
Childiren psychology on Chi̇ngi̇z Ai̇tmatov's opuses
- Tez No: 410462
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında, Cengiz Aytmatov'un eserlerindeki çocukların psikolojik yönleri incelenmiştir. Literatür kısmında çocuğun dünyada ve Türk toplumlarındaki yeri, çocuk psikolojisinin konusu ve çocuk psikolojisine etki eden faktörlere yer verilmiştir. Daha sonra Cengiz Aytmatov'u daha iyi tanıyabilmek için; hayatı, eserleri, sanat anlayışı, çocuğa bakış açısı incelenmiş olup eserlerin kısa olay örgülerine ve eserdeki çocuk karakterlerin tanıtımına yer verilmiştir. En son bölümde ise yazarın tüm roman ve hikâyelerindeki çocuk psikolojisini etkileyen faktörler ışığında inceleme yapılmış ve sonuç kısmı hazırlanmıştır. Aytmatov'un evrensel bakış açısı içinde çocuk ögesi, çok önemli görülmüş ve onun sağaltımındaki etmenlere vurgu yapılmıştır. Bu etmenler; anne, baba, aile ilişkileri, akran, eğitim, toplumsal yaşantılar olarak sıralanabilir. Yazarın ele aldığı konuyu, milli olay çizgisinden evrensel boyutlara taşıma yeteneği, çocuğun sağaltımı izleği ile çok daha büyük bir anlam kazanmıştır. Duygusal bağ kurma yeteneğinin artışıyla gelen sağlıklı ruh halinin, gelecek kuşaklara da aynı şekilde aktarılacağı yüksek ihtimaldir. Böylelikle sağaltım kaynaklarından faydalanabilen bireyler, gerçek anlamıyla geleceğin ümidi misyonunu taşıyabilmişlerdir. Yazarın kendi evrensel ahlak anlayışı, birçok çocuğun ve annenin üzerinde gösterilerek, insanların iç muhasebe yolları açılmak istenmiştir. Aytmatov, çocuk ögesini, hiçbir eserinde kişiler bazında karşıt değere oturtmamıştır. Çocuğun yetişkin bir insan olduğunda ondan kaynaklanan sorunları ise, geliştirici bir eleştiriyle sisteme ve algılara yöneltmiştir. Açar Sözcükler Cengiz Aytmatov, Çocuk, Psikoloji, Çocuk Ruh Sağlığı, Bağlanma, Aile, Eğitim, Akran, Toplum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have examined the psychological aspects of the children in Chingiz Aitmatov's work. In the literature review section, we explained the child's place in the world and Turkish society, the subjects of child psychology, and the factors that affect the child psychology. In order to better know Chingiz Aitmatov, we then studied his life, his works, his artistic conception, and his point of view on child. Next we examined the patterns of the events in his works while also introducing the child characters in his works. In the last section, we concluded our study by analyzing all his novels and stories in the light of the factors affecting child psychology. Aitmatov has considered the child as a very important element in the global perspective and has emphasized the factors in the child's treatment. These factors can be classified as parents, family relations, peer, education, social experimentation. The ability of the writer Aitmatov to move his subject from a national event to a universal dimension has gained more meaning with the theme of the child's treatment in his works. The healthy mood that comes with the increase of the ability to establish emotional bond is highly likely to be transferred to future generations. Thus, the individuals who can benefit from source of treatment had been able to carry the missions of future's hope. By applying his own universal morality on many children and mothers, Aitmatov has tried to open new ways for people to conduct internal accounting. Aitmatov has never put the child element into the opposite value based on personality. In the case of the problems caused by the child when he/she is an adult, Aitmatov has directed such problems to the system and perceptions by using constructive criticism. Key Words Chingiz Aitmatov (Cengiz Aytmatov), Children, Psychology, Child's Mental Health, Attachment, Family, Education, Peers, Society.