Application of management engineering for disaster management in Turkey
Türkiye'de afet yönetimi için mühendislik yönetimi uygulamaları
  1. Tez No: 410635
  2. Yazar: YUNUS EMRE ERGENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Afetler sürekli olarak toplumumuzu tehdit etmektedir. Bunun sonucunda, toplumun geçimini sağlamasının üzerinde önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Afet yönetimi dört aşamalı bir süreçtir. Bunlar sırasıyla hafifletme, hazırlık, müdahale ve iyileştirme çalışmalarıdır. Bu aşamaları birbirlerinden kesin çizgilerle ayırmak mümkün olmasada, literature çalışmasında ve faaliyetlerimizi planlamak için yararlıdır. Bu çalışmada afetler arasından öncelikli olarak orman yangınına ilk müdahale koordinasyonuna (OYİMK) odaklanılmıştır. Orman yangınları ile etkin müdahalede yangın söndürme aktivitelerinin zamanında başlatılması ve özellikle arazöz ve yer ekibinin yangın sahasına en kısa sürede ulaşması büyük önem taşımaktadır. Türkiye, orman faunasının ve orman ürünlerinin kaybına sebep olan yangınlarından zarar görmektedir. Her orman yangını finansal değer kaybının yanında bilimsel ve çevresel zarara sebep olmaktadır. 2003'de meydana gelen 2.177 orman yangınında 6.644 hektar alan yanmış ve toplam finansal kayıp 21.883.721 TL olmuştur. Bu yüzden etkili bir OYİMK orman yangını ile mücadelede etkili bir rol oynayacaktır. Bu çalışmada, Türkiye'de orman yangınlarını söndürmek için gerekli müdahaleyi koordine etmek amacıyla sezgisel bir model önerilmiştir. Sistem, Türkiye'de 9 Orman Bölge Müdürlüğü ve 14 Havalimanı dikkate alınarak potansiyel orman yangını bölgeleri için uygulanmıştır. Ayrıca, ArcGIS programı kapsamında Ağ Analizi modülü, araçların orman yangınlarına varış süresini en aza indiren optimum rotayı belirlemek için kullanılmıştır. Bu çalışma Türkiye'de meydana gelen büyük ölçekli orman yangınlarını incelemektedir. Bu çalışmada önerilen etkili OYİMK ile gelecekte orman yangınları sebebiyle meydana gelecebilecek kayıpların minimize edilebilir.
Özet (Çeviri)
Disasters have continuously affected our community since our existence. As a result, disaster management started to play an important role in the livelihood of our community. Disaster management process contains four phrases; i.e. mitigation, preparedness, response and recovery. These stages are not clearly separable from each other but they are useful to analyze in order to plan our activities. Among disasters, the primary focus of this study is forest fire initial response coordination (FFIRC). Initiating firefighting activities on time, especially arrival of fire water tender and ground team onto fire areas in critical response time is crucial for effective fighting against forest fires. Turkey suffers from forest fires which cause the loss of forest fauna, products and living organisms. Every forest fire causes losses in terms of scientific and environmental value as well as financial losses. In 2003, 2,177 fire cases occurred in Turkey, and 6,644 hectare forests were burnt. As a result, total loss was 21,883,721 TL. Therefore, the effective FFIRC plays a vital part in the formation of forest fires response plan. In this study, a heuristic model is proposed in order to coordinate responses needed to suppress the forest fires in Turkey. The system is applied to potential forest fire zones by considering 9 Regional Forest Directorates and 14 airports in Turkey. Additionally, Network Analyst toolbox under ArcGIS program is used to determine optimum route that minimize arrival time to forest fires. This study investigates the large-scale forest fires occurred in Turkey. It can be clearly stated that the future losses can be minimized by using the effective FFIRC heuristic proposed in this study.