Yeşil laboratuvar uygulamaları
Green laboratories application
- Tez No: 410736
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yeşil kimya, tehlikeli maddelerin oluşumunu veya kullanımını azaltan veya bertaraf eden kimyasal ürünlerin ve süreçlerin tasarlanmasıdır. Yeşil kimya bir kimyasal ürünün tasarımı, üretimi, kullanımı ve nihai bertarafı olmak üzere onun yaşam çevrimi boyunca uygulanmaktadır. Yeşil kimya aynı zamanda sürdürülebilir kimya olarak da bilinir. Yeryüzündeki kaliteli yaşamı devam ettirmek için yeşil kimyayı kullanmalıyız. Kimya çevreye veya insan sağlığına zarar vermeyecek bir yolla yapılabilir: bu yol Yeşil Kimya'dır. Son yıllarda yeşil kimya konseptini kullanarak, üniversiteler ve çevre koruma örgütleri 'Yeşil Laboratuvar' kavramını kullanmaya başlamışlardır. Bu tez çalışmasıyla, dünyadaki yeşil laboratuvar uygulamaları tanıtılmış ve Harran Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Laboratuvarı'nın Yeşil Laboratuvar Sertifikasyonu'na erişmesi amacıyla 'Yeşil Laboratuvar Puanlandırma Sistemi' oluşturulmuştur. Puanlandırma sistemi su, enerji, atıklar ve geri dönüşüm, kimyasal maddeler ve eğitim olmak üzere 5 ana başlıktan oluşmuştur. Oluşturulan bu sistem ile laboratuvar değerlendirilmiş ve laboratuvarın yeşil laboratuvar standardına ulaşabilmesi için getirilecek olan limitler belirlenmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda Harran Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Laboratuvarı 'Yeşil Laboratuvar' seçilememiştir. Çevreyi korumaya yönelik ciddi adımların atılabilmesi adına çevre kirlenmesinin önlenmesinde aktif rol oynayan Yeşil Laboratuvar Uygulamaları önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Green chemistry is the design of chemical products and processes that reduce or eliminate the use or generation of hazardous substances. Green chemistry applies across the life cycle of a chemical product, including its design, manufacture, use, and ultimate disposal. Green chemistry is also known as sustainable chemistry. In order to sustain quality life on the earth, we should employ green chemistry. Chemistry can be done in a way that does not hurt the environment or human health: that way is Green Chemistry. Universities and environmental protection agencies have begun to use the concept of 'Green Laboratory' by using the concept of green chemistry in recent years. In this study, green laboratories application in the world has been introduced and 'Green Laboratory Grading System' has been composed to access Green Laboratory Certification by Harran University Environmental Engineering Department Laboratory. Grading system composes 5 main topics; water, energy, wastes and recycling, chemicals and education. Laboratory has been assessed subject to those main topics and limits necessary to access laboratory to green laboratory standard have been determined. At the end of performed assessment, Harran University Environmental Engineering Department Laboratory could not be selected as 'Green Laboratory'. Green Laboratories Application that plays active role to prevent environment pollution are important in name of taking serious steps to protect environment.