Deprem verilerinin ekstrem değer teorisi ile istatistiksel analizi: Göller bölgesi örneği
Statistical analysis of siesmic data by extreme value theory: Lake region
- Tez No: 410837
- Danışmanlar: DR. CÜNEYT TOYGANÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye, deprem riski açısından dünyanın en önde gelen ülkelerindendir. Ülkemizin deprem haritası düşünüldüğünde geçmişte hemen hemen her bölgenin şiddetli depremlere maruz kaldığı gözlenmiştir. Türkiye, deprem tehlikesi açısından beş farklı bölgeye ayrılmaktadır. Bazı büyük şehirlerimizin birinci derece deprem bölgeleri üzerinde kuruldukları, nüfusumuzun yarıdan fazlasının buralarda yaşadığı bir gerçektir. Ekstrem değer teorisi ile istatistiksel analiz, doğadan elde edilen verilerin, kısa periyotlar göz önünde bulundurularak, uzun periyotlarda olan olayların olasılığını tahmin etmeyi amaçlar. Bu çalışmada, birinci derece deprem kuşağında bulunan Göller Bölgesi'ne ait deprem verilerinin ekstrem değer teorisi kullanılarak, hangi dağılıma uyduğu (Weibull, Gumbel, vs.) belirlenmiş ve belirlenen dağılıma ait parametre tahminleri yapılmıştır. Bunlar yapılırken, yıllık maksimum şiddetteki depremler ele alınarak blok maksima yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, bu bölgede depremlerin gelecekte olma olasılıkları ve tekrarlanma periyotları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the world's leading countries according to the earthquake risk. Considering the seismic map of Turkey, many strong earthquakes have been observed in almost every region. Turkey is divided into five different regions in terms of seismic hazard. Some of major cities have been established on a first-degree earthquake zone in Turkey and as a reality more than half of the population live in these cities. Extreme value analysis aims to make estimation of the probability of events for long periods using that of short periods obtained from nature. In this thesis, we fit a generalized extreme value distribution to the seismic data of Lake Region located in a first-degree earthquake zone and determined parameter estimators by block maxima method. In addition, we estimated return values and return periods for the data.