İştahsız çocukların büyüme, gelişme ve yemek seçimi ile anne bilgi düzeyi ve duygusal durumunun birlikte değerlendirilmesi
Assessment of growth, development and food preferences of children with low appetite in relation to the knowledge and emotional status of their mothers
- Tez No: 410964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA NÜKET İŞİTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bebek ve küçük çocukların %25-50'de beslenme sorunlarının, %1-2'sinde ise beslenme bozukluğunun görülmesine karşın bu konuda yapılmış araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma Sağlık Bakanlığı Ankara Dışkapı Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne iştahsızlık yakınması ile başvuran, 6-60 ay arası dönemdeki 300 çocukta beslenme problemlerinin nedenlerini araştırmak, büyüme - gelişim ilişkisinin ailesel davranış biçimleri, annelerin beslenme bilgi ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmek üzere yapılmıştır. Annelerin eğitim düzeyi ve yeme problemleri, prematürite, sezeryanla doğum, hastaneye yatış, demir eksikliği anemisi, gastroösefageal reflü hastalığı, anne sütü alma süreleri, ekonomik durumları ve çocuklarla girilen çatışmaların çocukların yeme problemleri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmamızda annelerin Durumluluk Kaygı Envanteri (DKE) ve Süreklilik Kaygı Envanteri (SKE) puanlarının yüksek bulunması, annenin durumluluksüreklilik gösteren anksiyetesinin yeme ilişkisine yansıdığı, anlık anksiyete düzeylerinin daha yüksek olmasının çocukların yeme problemlerini tetiklediği; gelişim geriliği gösteren çocukların annelerinde puan ortalamalarının anlamlı farklılık göstermiş olması, annenin kaygı düzeyinin çocuğun yeme reddinin süre veya şiddeti ile ilişkili olduğunu düşündürmüştür. Sonuç olarak çocukların yeme problemleri üzerinde annelerin eğitim düzeyi, beslenme bilgileri ve uyguladıkları yanlış çözüm yollarının etkili olduğu kadar, bu problemlerle sıklıkla tek başına mücadele etmeye çalışan annelerin duygusal yapıları ve kaygı düzeyleri de etkili bulunmuştur. Annelerin bu sorun karşısında yalnız bırakılmaması ve multidisipliner bir yaklaşımla yeme problemlerine çözüm aramamız gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Despite the fact, that an estimated 25-50 % of infants and young children have feeding problems and 1-2 % of infants have a feeding disorder; but there are limited number of studies about feeding disorders in infants and young children. The aim of this study was to search for the causes of feeding problems and assess the relationships between growth and development of the child, familial behaviour patterns and the level of mothers knowledge and anxiety about feeding their children. Totally 300 children aged between 6-60 months and their mothers, who were taken to the Ankara Diskapi Children's Hospital outpatient clinics with the complaint of low appetite included this study. Educational status and eating problems of mothers, prematurity, caeserian section, hospitalisation, iron deficiency anemia, gastroesophageal reflux disease, duration of breastfeeding, economic status of the family and conflicts with the child were found to be factors related to eating problems of children. In our study, State - Trait Anxiety Inventory (STAI) test points of mothers were high, suggesting that the state and trait anxiety of mothers was reflected to the eating behaviour of their child. It was shown that mothers high temporary state anxiety level triggered feeding problems. In addition, the average test points of mothers, whose children have developmental delay were significantly different, which suggests that the anxiety level of the mother may be associated with the duration or degree of the childs food refusal. As a conclusion, the emotional structure and anxiety level of mothers, who usually have to deal with feeding problems alone, affects the eating behaviour of children as well as the educational status, level of knowledge about feeding and inappropriate feeding practices. Mothers should not to be left alone and they should be fully supported with a multidisciplinary approach in an attempt to solve feeding problems.