A grubu seyahat acentelerinde kişisel satış
- Tez No: 41099
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA HAZAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Türkiye'nin geleceği için en önemli bir kaç sektörden biri turizmdir. Türkiye, turizmden istenen faydaların sağlanması için gerekli turistik potansiyele sahiptir. Ancak eldeki bu potansiyelin yeterince iyi değerlendirildiği söylenememektedir. Ülke turizmi; tesis yetersizliği, eğitim, pazarlama gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Türkiye'deki doğal, tarihi, kültürel zenginlikler; yeterli sayıda ve nitelikteki turistik tesisler ve yine yeterli sayı ve nitelikteki eğitilmiş elemanlar ile desteklenmelidir. Bütün bunlar ülke turizmi için gerekli fakat yeterli değildir. Aynı zamanda bu turistik ürünleri pazarlayacak ve turistlerin Türkiye'ye akışını sağlayacak seyahat acentelerine ihtiyaç,vardır. Ülkeye yıllık giren 4 Milyar dolar turizm gelirinin 3 Milyar dolarının seyahat acenteleri tarafından sağlandığı düşünülürse, sektörde seyahat acentelerinin önemi daha açık anlaşılacaktır. Seyahat acenteleri turistik ürünleri satan, sattığı üründen komisyon alan aracı kuruluşlardır. Ancak Türkiye'de A grubu seyahat acenteleri hem toptancı hem de perakendeci durumundadırlar. Görüldüğü gibi seyahat acenteleri turistik ürün satışı ile direk ilgili bir kuruluştur. Seyahat pazarlama karması içinde dağıtım kanallarında yer almaktadır. Turistlere turistik ürünleri satmak için acenteler, tutundurma karması elemanlarından yararlanmaktadırlar. Bunlardan reklam, tanıtım ve halkla ilişkiler turistin dikkatini çekerken, satış geliştirme faaliyetleri ile teşvik edilen turiste kişisel satış çabasıyla ürün satılmaktadır. Kişisel satış çabası satışın sonuçlandırılmasını sağlayan ve en çok kullanılan tutundurma aracıdır. Seyahat acenteleri için bu denli önemli bir yer tutan kişisel satış çabalarının en etkin şekilde kullanılması ülke ve seyahat acentesiçıkarları için gereklidir. Bununla birlikte, kişisel satış çabaları ile ilgili; eğitim, uzmanlaşma bilinçli çaba eksikliği, personel devir hızının yüksek olması gibi bir takım sorunlar bulunmaktadır. Bu çalışma, bu tür sorunlara yönelik çözüm önerilerini geliştirmek için yapılmıştır. L
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism is one of the most important sectors for the future of Turkey. Turkey has a high tourism potential for providing desired benefits. However available potential couldn't be utilized well. Tourism has many problems like lack of foundation, education, marketing. In Turkey, the natural, historical and cultural wealth, tourist foundations and educated personnel which are competent number and quality are essential for development of Turkey's tourism, but they aren't sufficient. Also travel agencies which market Turkey's tourist product and increase the number of the tourists are needed. In tourism sector, the importance of the travel agencies will be clear, if it is realized that 3 billions of annual tourist income is provided by travel agencies. Travel agency is a mediator foundation which sells tourist product and gets commission from this sale. However group A travel agencies are both wholesaler and retailer in Turkey. It is obvious that travel agencies are directly related with the sale of the tourist product and they take place in the distribution channel of the travel marketing mix. Travel agencies get help from the element of promotion mix for selling tourist products to the tourists. The tourists are interested in tourist product by means of advertisements and publicity and encouraged by the activities of sales promotion. By the effort of personal selling, tourist products are sold to the tourists. The personal selling effort is the most usable promotion mix which provides the occurrence of selling. The usage of the personal selling effort which is too important for travel agency is uecessary for the advantage of the country and travel agency. However there are many problems like education, expertise, the lack of the personal selling effort and increase in therate of personnel cycle. This research has been done for the development of the recommendations which provide the solution of these problems.