Kasım 1993-Haziran 1994 tarihleri arası Türk basınında görülen dil yanlışları
- Tez No: 41100
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KİREMİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
III ÖZET Bu çalışma, Kasım 1993 - Haziran 1994 tarihleri arasında Türkiye'de yayınlanmakta olan 24 dergi ve 19 gazetede tespit edilmiş dil yanlışlarım ve bu yanlışlıklara ait değerlendirmeleri içine almaktadır. Giriş bölümünde, Cumhuriyetten önce ve sonra dilin doğru kullanıl ması ile ilgili yazılmış eserler hakkında bilgi verilerek, Türk Dilinin imlâsı ile ilgili yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Gelişme bölümünde, bazen örnek ten önce bazen örnekten sonra imlâ kaidelerine de yer verilerek, Türk Dilinin doğru kullanılışı ile alâkalı değerlendirmeler yapılmıştır. Hatalı örnekler küçük puntolu harflerle yazılmış ve hatalı kısımlar koyu renkli harflerle gösterilmiştir. Ayrıca örneklerin yanına ait olduğu gazete ve derginin adı, hatanın tespit edildiği tarih ve sayfa yazılarak parantez içinde verilmiştir. Sonuç bölümünden önce,“Diğer Dil Yanlışları Dizini”başlığı altında, aynı tür hataları ifâde eden örnekler ayrıntılı biçimde tasnif edilerek yorumsuz olarak verilmiştir. Sonuç bölümünde, çalışmada yer alan hatalı örnekler yüzde olarak tablo halinde ifade edilmiş ve bu sayısal verilerin ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Faydalanılan kaynaklar hem dipnot olarak gösterilmiş hem de bibliyografya bölümünde ayrıntılı olarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This study involves the incorrect usage of the language found out in 24 magazines and 19 newspapers published in Turkey between November 1993 and June 1994 and the assesment on these errors. In the Introduction part, the studies on the Turkish orthography were explaired, giving information about the books written on the correct usage of the language in the periods preceding and following the declaration of the Turkish Republic. The study continues with the assesments on the correct usage of the Turkish language by referring to the orthographic rules before or after the incorrectly written examples. While the incorrect sentences were written in small letters the incorrect parts were written in bold letters to draw the attention. The name, the date and the page number of the newspaper the incorrect sentences was taken from was given in the paranthesis. Before coming to the conclusion, the examples having the same kind of errors were classified and written without any comment under the heading of“Other Language Errors”. In the last part, the incorrect sentences included in this study were listed in table forms as percentages and in the light of these numerical values assesments were made. The sources were given both in the footnotes and in the bibliography.